Korkulan oldu binlerce vatandaşı ilgilendiriyor Emeklilik tarihleri gecikecek

Korkulan oldu binlerce vatandaşı ilgilendiriyor Emeklilik tarihleri gecikecek

Pandemi nedeniyle emeklilik tarihleri de gecikiyor! Emeklilik için gün sayan kişileri çok sinirlendirecek haber... Emeklilik maaşı ile artık inzivaya çekilmek isteyen kişilerin mağduriyetleri nasıl giderilecek?

Pandemi nedeniyle hem işyerleri hem de çalışanlar büyük mağduriyet yaşadı. Bunun sonucunda da hem emeklilik için gün sayanlar hem de tüm işçiler için büyük bir sorun söz konusu oldu. Kısa çalışma ödeneği nedeni ile eksik girilen emeklilik prim günleri, emeklilik zamanını geciktiriyor...

Milliyet'in internet haberine göre SGK'ka yapılan eksik gün bildirimi nedeniyle bir hak kaybı maalesef yaşandı. Kısa çalışmaya giren çoğu sektörde faaliyetler tamamen durduğunda da işçilerin emeklilik primleri yatırılmadı. İŞKUR, genel sağlık sigortası için primi yatırıyor bu nedenle sağlık konusunda herhangi bir sekteye uğrayacak durum söz konusu değil.

Emeklilik için gün sayanlar mağdur oldu

Fakat özellikle emeklilik yaşı gelen ve emeklilik için artık gün saymaya başlayan kişiler için tarih mecburi olarak daha da uzadı. Gün eksiği nedeniyle emekli olamayanlar için önde sadece tek seçenek var...

Diğer yandan bazı iş yerleri de işçilerini ücretsiz izne çıkardı. Yasalarda pandemi nedeniyle konu hakkında bir gevşetme söz konusu idi. İşçi tamamen ücretsiz olarak çıkarılmasa da ücretsiz izne gitmek durumunda kalan işçilerin emeklilik tarihleri de buna oranla gecikmiş oldu.

Kısa çalışmaya giden sektörlerde durum ne oldu?

Örnekle açıklayacak olursak haftada altı gün çalışan iş yerinde haftada üç gün çalışılmaya gidilmişse, emeklilik primi de buna oranla yarı yarıya yatırılıyor. Yani otuz gün değil on beş günlük bir emeklilik primi yatırılıyor. Yarı yarıya uzayan emeklilik primi az gibi görünse de pandemi şartlarının uzun yasakları düşünülünce artık emekli olmak isteyen kişiler için zorlu bir sürece denk geliyor.

Çözüm ne olabilir?

Öndeki seçeneklerden biri konu hakkında yasal bir düzenlemeye gidilmesi. Buna göre eğer borçlanma hakkının tanımı genişletilirse, emekli olmak isteyenlerin önü açılabilir. Kısa çalışma ya da ücretsiz izin nedeniyle emeklilik dönemi geciken kişiler bir düzenleme sayesinde istedikleri takdirde kalan prim günlerini kendileri yatırabilir ve emeklilik için doldurmaları gereken prim gününü tamamlayabilirler.

En Yeniler