Korkulan oldu. Sarımsak ve C vitamini meğer hiç bir işe yaramıyormuş.. Gerçek ortaya böyle çıktı

Korkulan oldu. Sarımsak ve C vitamini meğer hiç bir işe yaramıyormuş.. Gerçek ortaya böyle çıktı

Korona virüse karşı vitamin ve mineral gibi mikro besinlerin etkili olup olmadığı araştırılmaya devam ediyor. Bu araştırmalara göre uzmanlar, özellikle D vitamininin Covid-19’a karşı önemli olduğunun altını çizerek tedavide de katkısı olduğunu belirtiyor.

ABD kaynaklı bir araştırmaya göre, vücudunda yeterli oranda D vitamini olan bireylerin Covid-19’a yakalanma ve ölme oranlarının daha düşük olduğu ortaya kondu. Hatta 40 yaş ve üzeri covid pozitif hastalarda D vitamininin yeterli olduğu kişilerin ölme ihtimalinin %51’den daha az olduğu belirtildi.

C vitamini tartışması

Pandemi sürecinde C vitaminine yönelik tüketim arttı. Bazı uzmanlar C vitamininin korona virüs ve diğer viral hastalıklarda akciğere verilen zararı azalttığını savunuyorlar. Ancak bazı uzmanlara göre C vitamininin covid-19 tedavisinde herhangi bir etkisi yok.

Bilinene göre korona virüs bağırsaklara hasar vermekte, bu nedenle uzmanlar bağırsak sağlığı için probiyotik takviyesi ile bağırsaktaki sağlıklı bakteriyi arttırmanın önemine vurgu yapıyor. Öte yandan Omega-3 de hastalığa karşı bağışıklık sistemini güçlendirmede oldukça mühim. Araştırmalara göre Omega-3 barındıran balık eti, bağışıklık sistemini güçlendiriyor.

Ne çinko ne c vitamini ne de sarımsak…

Ek takviyelerin covid-19 üzerindeki etkileri için İngiltere’de yapılan bir araştırmaya göre; probiyotiklerin %14, Omega-3’ün %12, multivitaminlerin %13, D vitaminin ise %9 oranlarında korona virüs riskini azalttığı görüldü. 327 bin 720 katılımcı ile gerçekleştirilen araştırmada, takviyelerin tüm yaş grubundaki kadınları koruduğu görülse de erkeklerde aynı etkinin olmadığı ortaya çıktı. Ayrıca çinko, sarımsak veya C vitamininin coivd-19’u engellemekte bir etkisi olmadığı ortaya konuldu.

TÜRKİYE GAZETESİ

İlgili Haberler
En Yeniler