Koronadan sonra bu virüsten korkuluyor! Yeni bir salgın başlatma ihtimali olan virüs daha da tehlikeli!

Koronadan sonra bu virüsten korkuluyor! Yeni bir salgın başlatma ihtimali olan virüs daha da tehlikeli!

Öldürücülük ve bulaşıcılık oranı koronadan kat be kat yüksek olan yeni bulunan bu virüs, neredeyse bulaştığı herkesin ölümüne sebep oluyor. Peki nasıl bulaşır? Belirtileri ne? Uzmanlar neden bu kadar korkuyor?

Uzmanlar uyardı, Nipah virüsü bir sonraki salgını başlatabilir! Hem de çok kısa bir sürede! Bulaştığı kişilerin yüzde 40 ila 75'ini öldürüyor. Kuluçka süresi ise kısa sürede yeni salgın başlatacak kadar uzun...

Kuluçka süresi tam kırk beş gün!

Nipah virüsü kendisini meyve yarasalarında barındırıyor ve hayvanlardan başka hayvanlara da bulaşabiliyor. Dünya Sağlık Örgütü'nün halk sağlığında acil duruma yol açabilecek hastalık mikropları listesinde Nipah virüsü ilk onda yer alıyor. Hastalık oluşması ise 45 günlük kuluçka süresinde belli oluyor. 

Tedavisi yok...

İlk olarak Güneydoğu Asya'da tespit edilen Nipah virüsü bugüne kadar 700 kişiye bulaştı. Ancak endişe verici nokta hastalığın kırk beş gibi uzun bir kuluçka süresine sahip olması. Enfekte olan birey hastalığını fark edene kadar temas ettiği kişilere hastalığı yayabilir. Bunun yanında bulaşıcılığı da daha fazla olan nipah, farklı türden hayvanlara da bulaşıyor. Yani hayvanlara bulaşıp herhangi birinden insana geçme olasılığı çok yüksek. 

Belirtileri koronaya çok benziyor

Nipah virüsünün belirtileri ise insanlarda aynı korona virüs belirtilerine benzemektedir. Herhangi bir ilaç tedavisi olmayan hastalığın vakalarının yüksek oranı ölümle sonuçlanıyor. Salgın olarak bulaşan virüsün belirtileri ise, yüksek ateş, kasta ağrılar, boğazda ağrı, şiddetli baş ağrıması, yorgunluk ve halsizlik, şuur kaybı ve baş dönmesi olarak sıralanabilir. 

Daha önce nerelerde görüldü?

İlerleyen senelerde yeni bir virüs dalgası başlatma ihtimali olan Nipah virüsünün ilk görüldüğü yer de adını aldığı Malezya'nın Nipah bölgesi. Konuyla ilgili olarak aynı korona virüs gibi bir biyolojik silah olduğu iddiaları ortaya atılmıştı. Bugüne kadar ise Nipah virüsü; Singapur, Malezya, Hindistan ve Bangladeş'te görüldü.