Koronavirüs Aşıları İle İlgili Son Durum Değerlendirmesi Geldi! Dünya Sağlık Örgütü Verilerine Göre...

Koronavirüs Aşıları İle İlgili Son Durum Değerlendirmesi Geldi! Dünya Sağlık Örgütü Verilerine Göre...

Koronavirüse karşı geliştirilen aşılar konusunda kafalarda hala soru işaretleri bulunuyor. Yaşlılar üzerinde ne kadar etkili olduğu hala bilinmeyen aşıların, mutant virüslerdeki etkisi ise korkutan düzeyde olabilir. İşte son değerlendirmeler...

Aşılamalar meyvesini veriyor, dünya üzerinde pek çok ülkeden aşı sonrasında ölümlerin azaldığına dair bilgiler gelmeye devam ederken Türkiye'deki durumla ilgili de yetkililer olumlu konuştu.

Dünya Sağlık Örgütü geçtiğimiz günlerde müjdeli haberi vermişti. Dünya genelinde aşılamanın da etkisi ile vaka ve ölüm oranlarında düşüş gözlemlenmişti. Buna göre ise dünya genelindeki yeni vakalar yüzde on altılık bir düşüş hareketi gösterirken, ölüm oranlarında ise yüzde onluk büyük bir düşüş yaşandı. 

Dünya Sağlık Örgütü de koronavirüse yakalanarak hastalanan vakaların dünya genelinde vakaların azalması ile 2,7 milyona düştüğünü duyururken, ölümlerin de yüzde on oranında azalmaya giderek 81 bin olarak kaydedildiğini dillendirdi.

İngiltere'de olumlu bir seyir var

Mutant virüs sonrası epey bir yara alan İngiltere'de de aşılamanın ardından durumlar iyiye gitmeye başladı. İngiltere'nin açıklamalarına göre en yaşlılar ile birlikte virüsten ilk  sırada etkilenen gruplar arasındaki ölüm olaylarının azaldığı müjdelendi. Veriler ışığında bakıldığında ise 20 ila 64 yaş arasındakiler arasındaki ölüm oranları yüzde 47 gibi büyük bir oranda düşerken, 65 ve y-79 yaş arasındakilerde de ölüm oranları yüzde 51 oranında düşüş sergiledi. 

Türkiye'de durum ne?

Türkiye'deki durum hakkında bilgi aktaran Prof. Dr. Sema Kultufan Turan, İngiltere'deki olumlu seyrin nedeninin aşıların başarısı olduğunu dile getirdi. Buna göre ise Türkiye'de de hem hastane başvurularının azalması hem de beş milyon kişinin aşılanmasına işaret ederek, alınan tedbirlerle beraber aşının da etkili olduğunu dile getirdi. Turan'ın belirttiğine göre sinovac aşısı şu anda başarı göstererek olumlu sonuçlar gösterdiği gözlemlendi.

Diğer bir değerlendirmeyi ise Prof. Dr. Levent Akın yaptı. Prof. Dr. Levent Akın'ın aktardığına göre, beş milyonu bulan aşılama, 15 ila yirmi milyona ulaştığında rahatlama döneminin geleceğini müjdeledi. Araştırmaların sonuçlarının ise Sinovac aşısının işe yaradığını gösterdiğini sözlerine ekledi.