Koronavirüs Mobil Ekranlarda ve Banknotlarda 28 Gün Yaşayabiliyor.

Koronavirüs'ün de içinde bulunduğu bazı salgın hastalıklar ile ilgili yapılan yeni çalışmalar bir hayli şaşırtıcı sonuçlar içeriyor.

Koronavirüs Mobil Ekranlarda ve Banknotlarda 28 Gün Yaşayabiliyor.
Yayınlanma Tarihi : 12 Kasım 2020 02:18

Çünkü daha önce Covid-19 virüsünün herhangi bir yüzeyde yaşama süresinin en fazla bir hafta olduğu biliniyordu. Ancak, bu ölümcül virüsün banknot, telefon ekranı veya paslanmaz çelik malzemeler üzerinde 28 gün yaşayabildiği gözlemleniyor. Hatta, araştırmacılar virüsün bu süre içerisinde insanlara da bulaşabileceğine dikkat çekiyor.

Koronavirüs Yüzeylerde 28 Gün Canlı Kalabiliyor

Daha önce yapılan Koronavirüs çalışmaları, virüsün kağıt banknotlar veya cam üzerinde 2.3 gün, plastik veya paslanmaz çelik üzerinde 6 gün yaşayabileceğini gösteriyordu. Avustralya Ulusal Bilim Ajansı tarafından yapılan yeni çalışma Koronavirüs'ün bazı yüzeylerde bilinenden daha fazla yaşayabildiğini gösteriyor. Ulusalpost.com'un derlemesine göre : Fakat, yeni COVID-19 araştırmasının sonucuna göre Koronavirüs'ün oda sıcaklığında yaklaşık 28 gün yaşayabildiği görülüyor. Uzmanlar, bu sürenin diğer grip virüslerinin yaşam sürelerinden fazla olduğuna dikkat çekiyor.

COVID-19 Sıcak Ortamlarda Daha Çabuk Ölüyor 

Journal of Virology’de yayınlanan farklı bir araştırmaya göre, COVID-19 virüsü sıcak ortamlarda daha az yaşayabiliyor. Buna göre, Koronavirüs'ün 40 ° C'de en fazla 24 saat canlı kaldığı görülüyor. Bu Koronavirüs'le mücadele adına umut verici bir sonuç olabilir. Fakat, virüsün oda sıcaklığında 28 gün yaşayabilmesi tedirgin edici olabilir.

Uzmanlar arasında, Koronavirüs araştırma sonuçları ile ilgili farklı sonuçlar olsa da kişisel hijyen konusunda hemfikir oldukları açıkça görülüyor.

ULUSALPOST.COM