Koronavirüs salgını hızla artarken yeni bir tehlike daha çıktı. Ağız ve dişlerinizde buna mutlaka bakın..

Koronavirüs salgını hızla artarken yeni bir tehlike daha çıktı. Ağız ve dişlerinizde buna mutlaka bakın..

Koronavirüsten korunmak için sadece elleri yıkamak yeterli olmuyor. Salgının arttığı şu günlerde ağız sağlığına da özen gösterilmesi gerekiyor...

Koronavirüs vücudumuza ağız ve burun boşluğu yolu ile giriyor. Bu sebeple uzmanlar dışarı çıktıktan sonra ellerimizi, 20 saniye boyunca yıkamamızı istiyor. El sağlığına dikkat ederken gözden kaçırdığımız bir şey var o da ağız sağlığı..

Sağlıklı ağız tüm vücudu koruyor

Ağız sağlığına dikkat edilmezse virüs daha hızlı yayılım gösterebilir ve vücudumuzda yıkıma sebep olabilir. Bu sebeple en az ellerimiz kadar ağız ve diş sağlığımıza da dikkat etmemiz gerekiyor. Vücudumuzda bulunan hiçbir organ birbirinden bağımsız değil. Sağlıklı Ağız tüm vücudu koruyan bir mekanizma gibi çalışıyor.

Dişler yiyecekleri öğüterek mideye gönderdiğinde sindirim sisteminin işi kolaylaşıyor. Ağız ve burundaki sağlıklı yapı mikropları uzak tutarak sağlığı korumaya yardımcı bir görev görüyor. Ağız ve Diş Sağlığı Uzmanı Diş Hekimi Feyza Tansel, "Ağız ortamı karmaşık bir bakteri florasına sahip olduğu için birçok hastalık ağızda başlıyor ve ilerliyor.

Vücut direnci ile ağız sağlığı arasındaki ilişkiyi araştırmalar da ortaya koyuyor. Örneğin diş eti sağlığı ile diyabet ve kalp hastalığı arasında yakın ilişki olduğu biliniyor.

Ancak ağız ve diş bakımı zaman zaman ihmal edilebiliyor. Özellikle pandemi döneminde rutin bakımı ertelemenin büyük bir sorun olacağına, uzun dönemde de sağlık açısından önemli riskler doğuracağına dikkat çeken Diş Hekimi Feyza Tansel, "Ertelediğimiz ağız ve diş sağlığı sorunları vücudumuzdaki başka sistemleri de etkileyerek enfeksiyonlara karşı bizi dirençsiz hale getirir" dedi. 

Koronavirüsten korunmak ve ağız diş sağlığınızı korumak için, dişlerinizi, yatmadan önce ve sabah olmak üzere günde iki kez, iki dakikadan kısa olmamak kaydıyla fırçalayın. Dilinizi de fırçalamayı unutmayın ve mutlaka diş ipi kullanın.

ulusalpost.com aktif link verilmeden alıntı yapılamaz..

İlgili Haberler