Koronavirüs Sonrası İş Hayatı nasıl Olacak? Yayınlanan Rapora Göre Her On Altı kişiden Biri...

Koronavirüs Sonrası İş Hayatı nasıl Olacak? Yayınlanan Rapora Göre Her On Altı kişiden Biri...

Koronavirüs uzun bir süre daha bizlerle olmaya devam edecek gibi görünüyor. Buna göre ise istihdamda büyük değişiklikler yaşandı ve yaşanmaya devam edecek. Konuyla ilgili bir araştırma raporu ise ölmek üzere olan sektörlere işaret ederek adeta uyardı.

Yapılan bir araştırmaya göre koronavirüs on altı kişiden birinin iş değiştirmesine neden olacak. Uzun vadede istihdamı azalacak ve artacak olan sektörlerin sıralandığı araştırmaya göre ileride çok daha farklı bir dünya bizi bekliyor.

Yayınlanan raporda 2030 senesinde meslek hayatında olacak değişiklikler araştırıldı. Küresel danışmanlık şirketi McKinsey’in araştırma birimi MGI'nın hazırladığı raporda Çin, Fransa, Almanya, Hindistan, Japonya, İspanya, İngiltere ve ABD işgücü piyasaları değerlendirildi. Covid-19 sonrasında iş geleceği adlı rapora göre, iş yaşamında dönüşümü tetikleyecek olan üç trend bulunurken, istihdamda azalma görülecek sektörler de ortaya çıktı.

Pandemiden sonra on altı kişiden biri meslek değiştirmek zorunda kalabilir.

Raporun ortaya koyduğuna göre, özellikle fiziki yakınlık gerektiren dört iş kolunda istihdamın azalacağına işaret ediyor. İncelenen sekiz ülkede toplamda altmış milyondan fazla çalışanı olan eğlence ve turizm alanında değişim ihtiyacı olacak. Sadece Türkiye'yi değil, dünyadaki perakende ve yeme içme sektöründe de büyük bir sıkıntı yaşanıyor. Sekiz ülkede toplam yüz elli milyon insandan fazla istihdamı olan sektörde büyük bir değişim bekleniyor. Buna göre de iş kolu ihtiyacı azalacak gibi duruyor. Diğer bir tarafta ise bilgisayar temelindeki  ofis işlerinde 300 milyon kişi çalışıyor ancak bu sektör de büyük bir değişime uğrayacak. Son olarak üç yüz elli milyon kadar kişiye iş kapısı olan üretim ve depoculuk işinde de değişim olacağı bekleniyor. 

Geleceğin sektörleri ne olacak?

Diğer tarafta ise istihdamı arttıracak ve covid-19 ile birlikte değerlenen sektörlerden biri e-ticaret ve dijitalleşme oldu. Evlere gönderim artık karantinada yaşayan bireyler için bir zorunluluk haline gelince, bu alandaki telefon uygulamaları ya da çalışan firmalar da epey bir kazanç sağladı ve neredeyse ülkenin dört bir yanına yayıldılar. Bunun yanında bu şirketlere rakip olarak pek çok market niteliğindeki markalar da evlere servis için ayrı bir uygulamaya girişti ve ilerleyen zamanlarda büyük ihtimalle her marketin böyle bir uygulaması olacak.

Diğer bir değerlenen sektör ise otomasyon ve yapay zeka alanı. Depolardaki ya da üretim yerlerindeki salgın riskini en aza indirgemek için otomasyon ile yapay zeka uygulamaları çok daha yaygınlaştı ve ilerleyen dönemlerde de kendisini geliştirecek gibi duruyor.