Koronavirüse Karşı Bağışıklığı Destekliyor! Erimeyen Tam Kıvamında Karışık Turşu Tarifi!

Koronavirüse Karşı Bağışıklığı Destekliyor! Erimeyen Tam Kıvamında Karışık Turşu Tarifi!

Koronavirüs salgınında değeri daha fazla anlaşılan turşuyu artık marketten alan kalmadı. Evde yapılan turşunun başarılı olması için ise bu noktalara dikkat etmek gerekiyor. Nefis tatta erimeyen evde karışık turşu tarifi!

Salgın döneminde sağlığın önemi anlaşılınca sağlığa en faydalı ve en lezzetli gıdalardan olan turşuya da ilgi arttı. Peki karışık turşu nasıl yapılıyor?

Erimeyen Evde Karışık Turşu Tarifi İçin Gerekli Olan Malzemeler Nelerdir?

Nefis karışık turşu tarifi için bir tane büyük lahana alalım. Bir demet maydanoz, bir kase ayıklanmış sarımsak, birer kilo havuç, kelek, yeşilli pembeli sert turşuluk domates, kırmızı kapya biber, yeşil kapya biber, bir buçuk kilo kornişon salata, beş yüzer gram acur ve acı ya da tatlı turşuluk biber kullanacağız. Dilerseniz farklı malzemeler de ekleyip çıkarabilirsiniz.

Kullanacağımız diğer malzemelerimiz ise turşuluk kalın tuzdan dokuz ya da on yemek kaşığı, limon tuzu, bir ya da isterseniz bir buçuk litre kadar sirke ile  iki ya da üç yemek kaşığı kadar da şeker ve nohut olacak.

Erimeyen Evde Karışık Turşu Tarifi Nasıl Yapılıyor?

Tüm sebzelerimiz bol suda güzelce yıkayalım. Ardından da lahanamızı dört parçaya bölüp leğene alalım. Üzerine iri iri küp olarak doğradığımız kelek ile domatesi ekledikten sonra halka doğranan havuçları ekleyelim. 

Uzun uzun acur ve salatalıkları doğradıktan sonra leğene alalım. İri iri uzunlamasına  dilimlediğimiz kırmızı ve yeşil kapya biberler de üzerine atalım. 

Maydanozları beş parçaya elimizle ay ad bıçakla bölelim. Sarımsak ve diğer tüm malzemelerle beraber güzelce harmanlayalım. 

Malzemeler iyice karışınca tatlarına bakabilirsiniz. Normalden biraz daha tuzlu olmaları gerekiyor. Hazır olan iç harcı yavaş yavaş bidonlara dolduralım. bunu yaparken de malzemeleri bastırarak ve bidonu vurarak yapalım. 

Üzerlerine on ya da yedi tane kadar çiğ nohut tanesi atalım. Leğenin içerisindeki suyu da bidona dökelim ve hava kabarcığı kalmaması için bidonu tezgaha birkaç kez vuralım. Eğer su yetmezse üzerine de su dökelim ancak iyice karıştıralım. 

Ağzını sıkıca kapattıktan sonra serin ve karanlık bir ortama alalım. On ile on beş gün arasında hazır olacaktır ancak lezzetli olması için bir ay kadar açmadan bekletmek daha iyi olacaktır.