Koronavirüse karşı şaşırtan öneri! Hamsi balığının ilginç bir yararı daha tespit edildi

Korona virüs salgınına karşı beslenmenin oldukça önemli olduğuna değinen diyetisyenler, ağır metal içermeyen hamsi, istavrit ve de sardalya tüketildiğinde bağışıklık sisteminin gelişeceğini ifade ettiler.

Koronavirüse karşı şaşırtan öneri! Hamsi balığının ilginç bir yararı daha tespit edildi
Yayınlanma Tarihi : 29 Kasım 2020 10:41

Dünyada çok fazla kişiyi etkileyen korona virüsle mücadelede beslenmenin önemini dile getiren diyetisyenler, bu süreçte virüse karşı daha sağlıklı ve dirençli olmak için bağışıklık sisteminin sağlıklı beslenme ile güçlendirilmesinin önemli olduğu için bunu öneriyor.

Pandemi sürecinde beslenmenin oldukça önemli olduğunu dile getiren Uzman Diyetisyen Sümeyra Candan, “Günlük hayatımızda da biz zaten çok fazla virüs ve bir o kadar da bakteri ile karşı karşıya kalıyoruz.

Bu virüs ve bakterilerle karşı karşıya kaldığımızda vücudumuz zaten bu yabancı maddelerle bir savaş haline geliyor. Eğer biz zaten günlük rutinimizde temiz beslenmeye dikkat etmişsek, yeterli miktarda su içmişsek hareket ve sporumuzu tamamlamışsak bu korona günlerini de çok daha kolay ve keyifle atlatıyoruz" şeklinde ifade etti.

"Ağır metal içermeyen hamsi, istavrit ve sardalya öneriyoruz"

Diyetisyen Sümeyra Candan, Kocaeli'nde danışanlarına beslenme programında özellikle temiz ve düzenli beslenmeyi önerdiklerini ifade ederek, "ilk önce proteinden zengin beslenmek fakat burada kaliteli olan proteinlerden bahsediyoruz. Yani burada probiyotik yoğurt, yumurta, kırmızı ve beyaz etler özellikle sezon açıldığı için balık. Balıklarda da biz özellikle ağır metal içermeyen hamsi, sardalya ve istavriti öneriyoruz. İkinci olarak ise bağışıklığımızı güçlendirmek için kesinlikle düzenli olarak su tüketimini öneriyoruz. Vücuttaki toksinlerin dışarıya atılabilmesi için su oldukça önemlidir. Günde 2.53 litreye yakın su tüketilmesini mutlaka öneriyoruz danışanlarımıza” şeklinde ekledi.

"D vitamini, B12 ve magnezyum tüketimi ciddi önem taşıyor"


Sümeyra Candan, Pandemi döneminde alınacak vitaminlerin çok önemli olduğuna vurgu yaparak "Biz özellikle korona günlerinde D vitamini, B12 vitamini ve de Magnezyum tüketimine gerçekten oldukça fazla bir şekilde önem veriyoruz. D vitamininin seviyesi mutlaka 60’ın üstünde olmalı. Çünkü D vitamini bağışıklığınızı koruyan en önemli vitamin ve hormon olarak değerlendirdiğimiz takviyelerden bir tanesi. Ben mutlaka bunu öneriyorum fakat özellikle de belirtmek istiyorum ki biz daha çok sprey ya da tablet şeklindeki D vitaminlerini öneriyoruz.

Bu ampul şeklindekileri çok sevmiyoruz birden yükleme dozu olmaması için. Magnezyum gerçekten bu dönem için oldukça önemli biz bunu kabak çekirdeği, ceviz gibi kuruyemişlerden alabildiğimiz gibi gıda takviyelerinden de bu anlamda yararlanıyoruz ve özellikle bağışıklığı güçlendirmesi için ‘’sambucol’’ kara mürver dediğimiz oldukça etkili bir bağışıklık güçlendirici takviye gıdamız var.

Bunlar da hastaların süreci daha kolay atlatmasına olanak sağlıyor. Son yapılan çalışmalar koronavirüste çinkonun da gerçek anlamda çok büyük etkileri olduğunu söylüyor. Biz aslında danışanlarımıza bununla ilgili dil altı tabletleri öneriyoruz” şeklinde konuştu.
 

"Kırmızı pancar da antioksidan kapasitesi bakımından çok yüksek"

Sümeyra Candan, Kış meyve ve sebzelerinin önemine vurgu yaparak, “Biz özellikle de kış sebzelerini çok fazla seviyoruz. Özellikle brokoli, karnabahar, brüksel lahanası denilen brasika sebzeleri. Kırmızı pancar, içerisindeki antioksidan bakımından oldukça zengindir. Kerevizi kesinlikle tavsiye ediyoruz. C vitamini bakımında zengin meyveler olan portakal ve mandalina.

Ben ananası da çok önemli buluyorum. İçerisinde bromelain denilen sindirim enziminden dolayı hem bu kilo verme işlerinde birazda hayatımızı ve işimizi kolaylaştırıyor, ödem çözüyor. Hem de çok yüksek oranda C vitamini barındırıyor. Nar inanılmaz bir antioksidan deposudur. Mutlaka nar tüketilmesini de öneriyorum.

Ben sürekli bir şeyler atıştırmak istiyorum hocam diyen danışanlarımız içinde ayva öneriyorum. Ayvayı olabildiğince çok dilimleyerek, fazla lokmalar haline getirilerek süreci uzatılabilir. Ayrıca ayva, sağlıklı bir atıştırmalıktır.” Şeklinde ifadelerini kullandı.

"Hareketi mutlaka hayatlarına almalarını istiyoruz"
 

Koronavirüse yakalanan vatandaşların sağlıklı beslenme programını bırakmasının doğru bir davranış olmadığını dile getiren Sümeyra Candan sözlerine şu şekilde devam etti, “Bazen ofise gelen danışanlarımızda veya dışarıdaki danışanlarda koronavirüs testi pozitif olduğu durumda direkt bu beslenme sürecine ara vermek istiyorlar. Veya diyet yapma sürecine ara vermek istediklerini söylüyorlar. Aslında çok aksi bir davranıştır bu, çünkü biz zaten danışanlarımıza bir diyet listesi vermiyoruz.

Biz danışanlarımıza sağlıklı beslenme programı veriyoruz. Biz zaten onların bağışıklığını güçlendiriyoruz. Bu yüzden burada da dediğim gibi protein bakımından zengin beslenmek vitamin ve minerallerden yeterli sebze ve meyve tüketimini sağlamak. Kesinlikle hareketi de hayatlarına almalarını istiyoruz. Bununla ilgili de önerdiğimiz gıda takviyeleri mevcut.” şeklinde konuştu.

Bu siteden Ulusalpost.com Aktif link verilmeden alıntı yapılamaz...

Ulusalpost -

FOTOĞRAF: İHA

İlgili Haberler