Koronavirüs'te Yeni Dönem: Aşı Olmayanlara Uygulanacak Kısıtlamalar...

Koronavirüs'te Yeni Dönem: Aşı Olmayanlara Uygulanacak Kısıtlamalar...

Koronavirüs salgınından bu yana geçen sürede aşı tartışmaları uzun süre gündemi meşgul etti. Aşı olmayı reddeden vatandaşlar için çeşitli kısıtlamalar söz konusu olacak. Aşı olmak istemeyenlere yönelik kısıtlamalar...

Gelecek olan BioNTech aşıları ile sonbahar mevsimine kadar toplumun en az yüzde yetmişine aşı yapılarak salgının bir nebze kontrol altına alınması planlanıyor. Ancak koronavirüs salgınına karşın aşı sırası geldiği halde aşılanmayan büyük bir çoğunluk var. Gelen açıklamalara göre aşı olmayanlara ileride büyük kısıtlamalar uygulanabilir.

Aşı ilgisizliği felaketle sonuçlanabilir...

Uzmanlar vatandaşların aşı randevularına gösterdiği ilgisizliğe karşı büyük tepki gösterdi. Açılmanın hız kazanması ancak aşılamanın yavaşlamasına dikkat çeken uzmanlar özellikle şu anda 40 ile 50 yaş arasındaki orta yaş grubunun duyarsızlığına değindi. Uzmanların ortaya sürdüğü iddiaya göre 18 ile 35 yaş arasındaki vatandaşlar ise hem kurallara karşı hem de aşıya karşı oldukça ilgisiz.

Kısıtlamaların kalktığı bu dönemi çok kritik gören uzmanlar, sonbahara doğru virüsün etkisiz hale getirileceğine yönelik rahatlamanın tehlikeli olduğunu dile getiriyor. Uzmanlar yalnızca aşı kampanyası ile değil, Sağlık Bakanlığı'nın aşılama hakkında sosyal bilimci ve karar verici kişilerle aşı psikolojisinde bir iyileştirme yapması gerekiyor. 

Uzmanlar bu gidişle yüzde yetmiş olarak hedeflenen aşılamanın yüzde ellilerde kalabileceğini belirterek uyarıda bulunuyor. İlerleyen dönemlerde ise aşı için pozitif ayrımcılık söz konusu olabilir.

Covid-19'a karşı koruma sağlamak ve salgını sonlandırmak için harcanılan çaba ile beraber koronavirüs aşısına olan ilgi artmadı. Planlananlara göre yurt dışında olduğu gibi aşı yaptıranlara pozitif ayrımcılık uygulanacak. Bugün HES kodu olmayanlar bankalar ve AVM'ler dahil pek çok noktadan giriş yapamıyor. Aşı yaptırmayanlara yönelik de benzer yaptırımların olacağı söyleniyor.

Aşıya erişim yaygınlaştıktan sonra yürürlüğe girmesi beklenen kısıtlamalar için tiyatro, konser, sinema,  spor müsabakaları ve bazı kamu kurumlarına giriş için aşı şartı aranacağı iddia ediliyor.

Aşı önceliği listesi güncellendi

Daha öncesinde sağlık çalışanlarının ardından kanser hastaları, bağışıklık sistemini baskılayıcı ilaçlar kullanan hastalar ile obezite rahatsızlığı yaşayanlar için aşı çalışmalarında öncelik tanımıştı. Bakanlığın yayınladığı yeni listeye göre öncelik tanınan kronik hastalıklara yenileri eklendi. BioNTech aşılarının ülkeye ulaşması ise aşılanacak kişi sayısı da artış gösterdi. Tansiyon, diyabet, ileri böbrek hastalıkları ve kalp hastalıkları yaşayanlar listeye eklendi.

En Yeniler