Koronaya karşı kullanılan ilaça ilgili ortaya çıkan gerçek şok etti! Türk doktor asıl amacı açıkladı

Koronaya karşı kullanılan ilaça ilgili ortaya çıkan gerçek şok etti! Türk doktor asıl amacı açıkladı

Türk doktor koronavirüs tedavisi için kullanılan ilaçla ilgili bir gerçeği ortaya çıkardı. Herkesi şok eden detayı Türk doktor açıkladı. Meğer bu ilaçlar... Türk doktorların ifade ettiklerine göre covid-19 tedavisinde kullanılan ilaçlar aslında...

Koronavirüse karşı olarak hastalananlara Favipiravir isimli bir ilaç verilmekte. Yakın dönemde ilaç hakkında çıkan asılsız iddialar nedeniyle pek çok hafif vaka ağırlaşmış, doktorlar komşudan ya da internetten edindiği asılsız bilgilerle hareket edenlere epey kızmıştı. 

İnternet üzerinde dolaşan iddiaların ilk olarak araştırılması ve özellikle konu sağlık olduğunda ise doktor dışında kimsenin sözüne itibar etmemek gerekiyor. Ancak toplumumuzda eskiden beri var olan bir "ilaç önerme" ya da "aynı rahatsızlığı geçirdiğini" iddia ederek teşhis konmayan hastalığa tedavi üretme gibi bir kötü alışkanlık mevcut. Bunun yanında son dönemde çok kişinin hassasiyet alanı olan koronavirüse yakalandığını öğrenen kişilerde panik olma durumu çok normaldir. Koronavirüse yakalanan kişilerin psikolojisini bozacak derecede yanlış bilgi yayılımı ise maalesef çok kötü sonuçlar doğurabiliyor.

Bunun yanında şuanda yer alan uygulamaların da ne işe yaradığı, hangi ilacın ne sebeple covid-19'a yakalananlara verildiğini bilmek de önem taşıyor. Çocuk Kalp Sağlığı ve Cerrahisi ve Kalp ve Damar Cerrahisi Uzmanı Op. Dr. Bülent Polat da konuyla ilgili olarak özellikle Favipiravir ilacının korona virüse karşı ne amaçla kullanıldığına açıklık getirdi.

İlaçlar ne amaçla veriliyor?

Oda TV'ye konuşan Polat, covid-19'a yakalanan kişilere bu ilacın verilmesinin sebebinin aslında tedavi değil, hastalığın ağırlaşmasını önlemek olduğunu dile getirdi.

Avrupa'da bu ilacın kullanılmadığını dile getiren Polat, sebebinin ise ilacın etkin olmaması değil, sadece o bölgede etkili olacak bir çalışma yapılmamasından kaynaklandığını belirtti. Türkiye'de kullanılmasının nedeni ise  Japonya kökenli olan ilacın İnfluenza ve Ebola virüslerine karşı etki gösteren bir antiviral ilaç olmasından kaynaklanıyor. Bunun yanında ilacın yanında etkisini arttırmak için de HCQ isimli ilaç da verilmekte.

Yakında gerek kalmayacak

Erken dönemde bu ilaçların kullanıldığına dikkat çeken Polat, amacın ise hastalığın iyileştirilmesi değil ağırlaşmasının önüne geçilmesi olarak açıkladı. Bunun yanında covid-19'a karşı  yine erken dönemlerde etkili olacak olan monoklonal antikor etkili ilaçların da kullanıma girmesi ile birlikte aşıların da etki göstermesi sayesinde covid-19'a karşı favipiravir gibi ilaçların artık kullanılmayacağını aktardı.

İlgili Haberler