Kosova'da Kadına şiddet Başbakanlık Binası önünde protesto edildi.

Kosova'da Ana muhalefet öncülüğünde çok sayıda kişi kadına şiddeti protesto etti ve hükümete çağrıda bulundular..

Kosova'da Kadına şiddet Başbakanlık Binası önünde protesto edildi.
Yayınlanma Tarihi : 11 Aralık 2020 01:02

Kosova'da düzenlenen sembolik eylem ile kadın cinayetleri protesto edildi.

Balkanların minik  ülkelerinden birisi olan Kosova'da düzenlenen sembolik eylem ile kadın cinayetleri çok sayıda kişi tarafından protesto edildi.. 

Protesto gösterisinin adresi Kosova'nın başkenti Priştine oldu. Başkent Priştine'de ana muhalefet partisi Vetvendosje Hareketi tarafından gerçekleştirilen sembolik eylem ile Kosova'daki kadın cinayetleri Kosova halkı tarafından protesto edildi.

Protesto gösterisi Başbakanlık binası önünde eşleri tarafından cinayete kurban giden 59 kadını sembolize eden 59 mum yakılarak, kurbanlar anılması şeklinde oldu.

Öte yandan Protesto sırasında kadına yönelik şiddet karşısındaki ihmalleri nedeniyle bazı devlet kurumlarına alanda bulunan vatandaşlar ve siyasiler eleştirilerde bulundu.

Konuyla ilgili açıklamalarda bulunan Vetvendosje Hareketi Milletvekili Fitore Pacolli-Dalipi yaptığı açıklamada, kadına yönelik şiddetin endişe verici boyutlara ulaştığını dile getirerek isyan etti.. 

Yaptığı açıklamada Savaş sonrası dönemden bugüne kadar kocaları tarafından öldürülen 59 kadını anmak için toplandıklarının altını çizen Dalipi, bu durumun üstesinden gelinmesi için kurumların daha etkili çalışma yapması çağrısında bulundu.

Açıklamasının devamında Milletvekili Dalipi, "Toplumumuzu bilinçlendirmek gerek, çünkü yeni devletimizde toplumda artık aile içi şiddetin var olmaması önemlidir" ifadelerini kullandı.. 

Başbakanlık Binası Önünde gerçekleşen protesto gösterisinde konuşan Aktivist Liridona Kelani, ise Kosova kurumlarının ailede, sokakta ve her yerde kadınlara yönelik şiddeti son derece ihmal ettiğini öne sürerek.  Kosova'da 25 Kasım'da başlayan uluslararası "Cinsiyete Dayalı Şiddete Karşı 16 Günlük Etkinlik" kampanyasının bugün sona erdiğini dile getirdi... 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
BALKANLAR