Kosova’da Sanatla Uyanmak Festivali

Kosova’da Sanatla Uyanmak Festivali

Kosova'da Türk dilini ve kültürünü yaşatmak amacıyla 15 yıl önce ilk kez düzenlenen "Uluslararası Sanatla Uyanmak Festivali'nin açılışı, Edirne Valisi...

Kosova'da Türk dilini ve kültürünü yaşatmak amacıyla 15 yıl önce ilk kez düzenlenen "Uluslararası Sanatla Uyanmak Festivali'nin açılışı, Edirne Valisi Günay Özdemir ve çok sayıda üst düzey davetlinin katılımıyla gerçekleşti.

20-24 Mayıs tarihleri arasında gerçekleşen olan festival kapsamında Kosova'ya gelen Edirne Valisi Günay Özdemir yaptığı açıklamada Kosova'da bulunmaktan ve bu tür önemli bir festivale katılmaktan dolayı duyduğu memnuniyeti dile getirdi. Prizren'deki Yunus Emre Türk Kültür Merkezi'nde Gazi Üniversitesi Sanat ve Tasarım Fakültesi Öğretim Üyeleri Doç. Dr. Birsen Çeken, Doç. Dr. Çağatay Akengin ve Doç. Dr. Gültekin Akengin'in resim sergilerinin açılış kurdelesini kesen Edirne Valisi Özdemir, Türkiye Cumhuriyeti Prizren Başkonsolosu Selen Evcit ile Yunus Emre Türk Kültür Merkezi Priştine Müdürü Mehmet Ülker daha sonra resim sergisini gezdi.

15. Uluslararası Sanatla Uyanmak Festivali'nde yer almaktan dolayı mutluluk duyduklarını belirten Gazi Üniversitesi Sanat ve Tasarım Fakültesi Öğretim Üyeleri Doç. Dr. Birsen Çeken, Doç. Dr. Çağatay Akengin ve Doç. Dr. Gültekin Akengin, Kosova'da bulunmaktan dolayı mutlu olduklarını söylediler. Uluslararası Sanatla Uyanmak Festivali Tertipleme Komitesi Başkanı Ethem Baymak da, Balkanlar'da Türkçe'nin yaşatılması amacıyla başlatılan şölenin amacına ulaştığını ifade etti.

Kosova’da Sanatla Uyanmak Festivali

Kaynak:Haber Kaynağı