Kovid-19'u Geçiren Gençleri Bekleyen Büyük Tehlike! Bilim İnsanları Rapor Paylaştı

Kovid-19'u Geçiren Gençleri Bekleyen Büyük Tehlike! Bilim İnsanları Rapor Paylaştı

Covid-19'a yakalanan gençler dikkat! Uzmanlar uyardı, kimse güvende değil. Hastalığın yalnızca bir soğuk algınlığı etkisi göstermediğini ortaya koyan uzmanlar ilk günlerden bu yana uzanan verileri paylaştı. Gençler...

Koronavirüs ilk yayıldığı zamanlarda bağışıklık sistemlerinin daha güçlü olması neden ile gençlerde ağır etkiler yaratmıyor sanılıyordu. Ancak zamanla güçlenen virüs genç kişileri de etkilemeye başladı ve zamanla ortaya çıkan sonuçlara göre hastalığı hafif şekilde atlatan gençlerde büyük sorunlara rastlandı. Yapılan araştırmaya göre virüse yakalanan genç yetişkinlerin zamanla bazı organlarında hasarlar meydana geldiği ortaya çıktı. 

Elli yaşından büyükler kadar risk altındalar

The Lancet adlı kıdemli tıp dergisinde İngiltere kaynaklı bir covid-19 araştırması yayınlandı. Araştırmada on dokuz ile kırk dokuz yaş arasında hastanede tedavi gören covid-19 hastaları incelendi. Bilim insanları bu kişilerin yüzde kırkının hastalık sonrasında böbrek, akciğer ve bazı diğer organlarında sorunlar yaşadığını ortaya çıkardı. Bu durum en az on dokuz yaşındakilerin bile elli yaş üzer hastalar kadar risk altına olduğunu kanıtladı.

Veriler covid-19'un ilk dalgasından alındı. 302 hastaneden alınan 73 bin 197 yetişkinin yüzde kırkında bu hasarlar tespit edildi. Araştırmayı yürüten Profesör Calum Semple'ın açıklamasına göre covid-19 aslında basit bir grip değil. Hatta genç yetişkinler bile önemli komplikasyonlar yaşıyor. 

Yaşlıların yarısında en az bir komplikasyon görüldü

Komplikasyonların en yaygın olanlarının ise böbrek hasarları olduğu ortaya çıktı. Yetişkin hastaların yarısı hastanede kaldıkları süreçte en az bir kez komplikasyon yaşadı. Sırası ile en fazla rastlanan komplikasyonlar ise böbreklerin ardından akciğer ve kalp rahatsızlıkları oldu. 

Elli yaşın üzerindekiler ise komplikasyon görülen en fazla grup oldu. kovid-19'a yakalanan elli yaş üzeri yetişkinlerin yüzde elli biri en az bir komplikasyon bildirdi. Otuz ile otuz dokuz yaşının arasında olan kişilerin yüzde 37'sinde en az bir komplikasyon görüldü. Aynı şekilde en az bir komplikasyona rastlanan kırk ila kırk dokuz yaş arasındakilerin oranı ise yüzde 44 olarak yansıdı.

Kaynak: Sabah

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.