Kozmetikte Karşımıza Çıkan SPF'nin Anlamı Ne? SPF Bulunduran Ürünler Ne İşe Yarıyor?

Kozmetikte Karşımıza Çıkan SPF'nin Anlamı Ne? SPF Bulunduran Ürünler Ne İşe Yarıyor?

Kozmetik ürünlerin üzerinde gördüğümüz SPF kelimesini n anlamı ne? SPF içeren ürünleri almakta bir sakınca var mı? Özellikle kozmetikte mutlaka etiketleri okuyarak ürün satın almak gerekiyor. Peki etiketteki SPF'nin açılımı ne?

Kozmetik ürünlerin üzerinde yer alan SPF harflerinin anlamı aslında "Sun Protection Factor" yani güneşten koruma faktörüdür. Bu  ürünlerin yanında bulunan sayılar ise asıl önemli olan nokta

Uluslararası olarak kabul edilen bir gerçeğe göre güneşten gelen UV ışınları cilt için çok zararlı. Ciltte yanıklara ve lekelere yol açarak yaşlandırmasının yanında güneşten gelen UV ışınları cilt kanserine de yol açabiliyor. Bu nedenle uzmanlar güneş ışınlarından tamamen korunmak gerektiğini, bunu da hem güneş kremi hem de pamuklu giysilerle yapmak gerektiğinin altını çiziyorlar.

Artık sadece güneş kremlerinde değil, kozmetik ürünlerde de güneş ışınlarından koruyacak özellikler mevcut. Kozmetik ürünlerin üzerinde çeşit çeşit gördüğümüz "SPF 15" ya da "SPF 30" gibi ürünleri dönem dönem farklı bir şekilde kullanmak gerekiyor.

SPF'nin yanındaki sayıların anlamı ne?

Açıklamalara göre SPF yanındaki sayılar, güneşten ne kadar sürede cildi koruyabileceği hakkında bilgi veriyor. Örneğin cildiniz on dakikada kızarmaya başlıyorsa, 15 faktör etkili olan ürün bu süreyi 15 ile çarparak kaç dakika koruyabileceğini ortalama olarak gösteriyor. Yani ürünü sürdükten sonra tabi ki cildinizin emmesini bekledikten sonra güneşe çıktığınızda ortalama olarak 150 dakika cildiniz güneşten korunabilir. Siz yine de işi şansa bırakmayarak kendi cildinizin ne kadar dayanabildiğini ölçerek buna göre hareket edin.

Tartışmalar var

Ancak dediğimiz gibi bu durum cilt hassasiyeti, mevsim ve dışarı çıkma saatline göre değişiklik göstermekte. Doktorlar ve uzmanlar da konu ile alakalı farklı yorumlarda bulunabiliyorlar. Kimileri 15 ile 30 faktörlü ürünlerin her mevsim düzenli kullanıldığı sürece yeterli olduğunu söylerken kimileri ise yazın özellikle SPF 50 olan ürünlerin daha çok tercih edilmesi gerektiğini söylüyor. Buradaki kafa karışıklığı ise SPF 50 içerisinde bulunan bol miktardaki kimyasalın cilde daha fazla zarar verme ihtimali..

Güneşten korunmak için...

Diğer yandan güneşten korunmak için de mutlaka şapka, mor ışınlara karşı koruma sağlayan güneş gözlüğü ve pamuklu kıyafetler giyme gerekliliği. Bu kıyafetlerin altından cilt tamamen güvende olmadığı iççin boyun, dekolte, eller ve dirseklere kadar en azından güneş kremi uygulamak gerekebilir.