Kredi Başvurusu Neden Reddedilir?

Kredi Başvurusu Neden Reddedilir?

Bankaların pek çoğu kredi başvurularını aynı gün onaylarken bazı kişilerin yapmış oldukları kredi başvuruları ise reddedilmektedir.

Peki, kredi başvurusu neden reddedilir? Kredi başvurusunun en önemli reddedilme nedeni başvuruda bulunan kişinin kredi notunun düşük olmasıdır. Bankalar tarafından en önemli referans kaynağı olarak kabul edilen kredi notudeğerlendirmeye alınan kişinin mali durumunun farklı kriterler üzerinden değerlendirilmesi sonucu elde edilen ortalamadır.

Bankalar artık gerçekleştirilen her kredi başvurusu için hemen kredi başvurusunu gerçekleştiren kişinin kredi notu sorgulama işlemini gerçekleştirmekte ve kredi notudüşük olan ya da kredi notutalep edilen kredi aylık ödeme miktarını karşılamayan kişilerin başvurularını direkt olarak reddetmektedir. Burada banka için önemli olan tek konu kredi geri dönüşünü yüksek kredi puanı olan kişilere kredi kullandırarak güvence altına almaya çalışmaktır. Bu işlem aslında borcuna sadık olan ve aldığı her borcu zamanında ödeyerek sözünü yerine getiren kişilerin kredi işlemlerini kolaylaştırırken borcunu geciktirerek ödeyen kişilere ise daha temkinli yaklaşılmasıdır.

 

Bankalar kredi notu hesaplama işlemlerinde belgelenebilir aylık gelirin yanı sıra müşterilerinin sahip oldukları malvarlıkları, maddi birikimleri, meslekleri, şimdiye kadar bankaya olan ödemelerinin düzenliliği gibi verileri baz almakta ve tüm bunların ortalamasını alarak kredi notunu belirlemektedir. Bankalar kendi kredi notlarını öğrenmek isteyen müşterileri için Kredi Kayıt Bürosu isimli yeni bir oluşumu hayata geçirmiş bulunmakla beraber 4 lira ödeyerek kredi notunuzu öğrenme imkânınız bulunmaktadır.

Bu hizmetten yararlanmak için internet sitesini ziyaret ederek sizden istenen bilgileri doldurmanız yeterli olacaktır. Kredi notunuzu öğrenmenizin en büyük yararı bankalara kredi başvurusunda bulunurken en uygun limiti belirlemeniz ve bu sayede kredi taleplerinizin daha kolay onay almasını sağlayarak gereksiz zaman kayıplarından sizi korumasıdır. Kredisorgulama.org

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.