Kredi Erken Kapama Sigorta İadesi

Kredi erken kapama ve sigorta iadesi yani krediyi erken ödeme işlemleri kredi borçlularının merak etiği sorular içerisinde.

Kredi Erken Kapama Sigorta İadesi
Yayınlanma Tarihi : 26 Temmuz 2021 02:50

Ayrıca merak edilen diğer sorularda çeşitli ihtiyaçlarımız için bankalardan çektiğimiz kredileri borçlarımızı zamanından önce ödersek ne gibi bir kanancımız olur? Kredi çekerken ödediğimiz sigorta masraflarını geri alabilecek miyiz? Bütün bu soruların cevapları için araştırma yaparak kredi borcunu erken kapatmak isteyenlere yardımcı olmak istiyoruz.

Ödeme planı yaptığımız tarihinden daha erken zaman içinde ödeyerek kredi borcumuzu kapatmak istesek bizim bu konuda haklarımız nelerdir? Gelin şimdi hep birlikte bütün bu soruların cevaplarına bakalım.

Erken Kapatılan Kredi Borcu İle Sigorta İadesi Alabilir Miyiz?

Bankalar kredi vereceği müşterilerinden hayat sigortası yaptırmalarını şart koşar. Peki, kredi alırken ödediğimiz sigorta ücretini, kredimizi erken ödemiz halinde sigorta iadesi alabiliyor muyuz?

Bankaların kredi verirken hayat sigortası istemelerinin başlıca sebebi sigorta şirketi ile yaptığı ortaklıktan sigorta şirketi ile karşılıklı kazanç sağlamalarıdır. Bankanın hayat sigortası istemensin diğer bir sebebi de kredi verdiği kişinin vefat etmesi durumunda borcunu sigorta şirketinden alacak olmasıdır. Bankaların bu sigorta dayatması da kredi çekenler için ayrı bir tartışma konusudur.

Bankalar kredi verirken müşterisinin sigorta poliçesini peşinen ödemesini ister. Peki, zamanından önce ödenen kredi borcu için ödenen sigorta poliçesinin idesi oluyor mu?

Evet, kredi borcunu zamanından önce ödeyen kişi gerekli başvuruları yaparak kredi çekerken peşinen ödediği sigorta poliçesini geri alabiliyor. Ancak sigorta poliçesini geri alabilmesi için yapması gereken bazı prosedürleri yerine getirmesi gerekiyor.

Erken Kapatılan Kredi Borcu İle Sigorta İadesi Alabilmek İçin Ne Yapmalıyız?

Erken Kapatılan Kredi Borcu İle Sigorta İadesi Alabilmek İçin Ne Yapmalıyız? Zamanından önce ödediğimiz kredi borcu ile sigorta masrafımız nasıl geri alabilmemiz için yapmamız gerekenlerden bazıları şunlardır:

  • Erken kapattığımız kredi borcumuz ile birlikte önceden yaptırdığımız hayat sigortası sözleşmesini de kapattırmalıyız.
  • Kredi aldığınız bankaya bir dilekçe yazarak sigorta iadesi için başvurmalısınız.
  • Sigorta iadesi almak istediğiniz dilekçede sigorta poliçesi numaranızı yazmanız gerekiyor.

Erken kapatılan kredi borcu ile sigorta masraflarının iadesinin almak istediğinizi belirten başvuru dilekçenizin ardından en geç bir ay içerisinde sigorta iadesini tarafınıza ödenir.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.