Kredi kartı kullananlar dikkat! Banka bu parayı size ödemek zorunda başvuran alacak

Kredi kartı kullananlar dikkat! Banka bu parayı size ödemek zorunda başvuran alacak

Kredi kartı kullanan milyonları ilgilendiren önemli bir uyarı var! Başvurana banka parasını ödemek zorunda işte herkesi ilgilendiren o duyuruya ilişkin ayrıntılar

50 Milyon üzerinde vatandaşın Türkiye'de kredi kartı olduğu tahmin ediliyor. Ancak bazı vatandaşların  birden fazla kredi kartı olduğu düşünüldüğünde adeta Türkiye'nin kredi kartı cenneti olduğunu söyleyebiliriz.

Kredi kartı hayatımızın her alanında böylesine hüküm sürerken çok sayıda vatandaşın haklarından ise haberi yok. Bu kapsamda kredi kartı sahiplerini ilgilendiren önemli bir gelişme var. Bu duyuruyu kredi kartı olan herkes dikkate almalı. Zira bankalar başvuranlara şimdiye kadar parasını kuruşu kuruşuna kadar ödedi. İşte tüm kredi sahiplerini ilgilendiren o duyuruya ilişkin haberimizden ayrıntılar..

***********

Kredi kartı kullanıyorsanız hesabınızı mutlaka kontrol etmelisiniz. Eğer çekildiyse banka size bunu ödemek zorunda...

Kredi kartı kullanıyorsanız hesaplarınızı bu ay içerisinde mutlaka kontrol etmelisiniz. 

Bankalar kredi kartı kullanıcılarından yıllık olarak belirli oranda bir aidat ücreti kesmektedir. Bu aidat ücretlerini çoğu zaman hesabınızda bulunan paradan ya da kredi kartı ekstrenize yansıtacak biçimde sizin haberiniz yokken çekiyorlar. Eğer o ay içerisinde genel bir harcama yaptıysanız gelen aylık taksitlendirme faturası arasında yaptığınız ödemenin farkına bile varamıyorsunuz.

Kredi Kartı Aidatınızın İadesini Talep Edin!

Ancak kredi kartı aidatı ödeme zorunluluğunuz yok! Eğer bu parayı ödemek istemiyorsanız bankadan paranızı talep etmeniz ve geri almanız gerekiyor. Çünkü bankalar bu paraları ödemek zorunda!

Yıllardır en çok tartışılan konulardan biri de bankalar tarafından kullanılan kredi kartlarına aidat ücreti ödenmesi hususudur.

Kredi kartı kullanıcıları ısrarla bu ücreti ödemek istemediklerini belirtseler de bankalar her yeni yılın ilk ayında hiç vakit kaybetmeden hatta çoğu zaman müşterilerin haberi dahi olmadan hesaplarından bu kart ücretini çekebiliyorlar.

Geçtiğimiz yıllarda bir kredi kartı müşterisi tarafından açılan dava neticesinde; müşterilerin bankalara herhangi bir kart ödemesi yapma zorunluluğu yoktur kararı verilmiştir.

Bu kararı emsal göstererek siz de bu yıl ve geçmiş yıllara ait kredi kartı aidat ödemelerinizi bankalardan talep edebilirsiniz.

Aidat Ücreti Alana Ceza Büyük

BDDK (Bankacılık Denetleme ve Düzenleme Kurulu) tarafından tüketiciyi korumak amacıyla alınan karara göre; bankalar müşterilerine aidat ücreti olmayan kredi kartı vermek zorunda. Eğer aidatsız kredi kartı vermezse ve bunun üstüne bir de tüketiciden aidat ücreti alırsa tüketici hakem heyetine başvurarak sizden alınan ücreti geri alabiliyorsunuz.

Ayrıca aidat alan bankaya da 6.9 milyon lira para cezası kesiliyor.

İlgili Haberler