Kredi Kartı Kullananlar Dikkat etsin yeni düzenleme Yürürlüğe Girdi!

Kredi Kartı Kullananlar Dikkat etsin yeni düzenleme Yürürlüğe Girdi!

Kredi kartı veya bankamatik kartını aktif olarak kullananları ilgilendiren büyük gelişme. Bankalararası Kart Merkezi'nin aldığı o karar bugün itibari ile yürürlüğe girdi. Haberiniz yoksa dikkatli olun...

Bankalararası Kart Merkezi (BKM)'nin aldığı karara göre artık temasssız alışveriş limiti artacak. Buna göre 250 lira olan temassız limitlerine yüz liralık artış yapılarak 350 liraya çıkarılacak.

350 liraya yükseltildi

Daha öncesinde de var olan temassız ödeme, daha hızlı bir şekilde alışveriş imkanı sağlıyordu ancak özellikle salgın döneminde hijyenik anlamdaki önemi anlaşıldı. Salgın döneminde kişilerarası teması en aza indirmeyi teşvik etmek amacıyla temassız alışveriş limitini yükseltmişti. 250 liraya yükselen temassız alışveriş limiti tüm bankaların kartları için geçerli olmuştu.

Şimdi de yüz lira daha fazla artan temassız alışveriş limiti üç yüz elli liraya ulaştı. Temassız alışveriş için tek seferde üç yüz elli ya da daha aşağısında bir miktarda alışveriş yapmak gerekiyor. Şifre istemeyen işlem için sadece kredi kartını pos cihazının ekranına yakın bir mesafeden okutmak yeterli oluyor.

Temassız limitine karşı dikkat

Ancak bazı bankaların kredi ve banka kartlarında temassız alışverişler sorun oluşturabiliyor. Çünkü kartların temassız limiti sadece o işlem için kullanılabildiğinden internet alışverişlerinde kullanılamıyor. Bu nedenle de temassız alışveriş limitinin 350 lirası 1000 liralık kartın sadece 650 lirasının internet alışverişinde kullanılabileceği anlamına geliyor. Kartlarda temassız özelliği kapatılamıyor veya herhangi bir şekilde temassız limitin oranında oynama da yapılamıyor. 

Temassız kartlardan dolandırıcılık

Temassız limitini kapatmak mümkün değil ancak bazı uzmanlar da temassız limit konusunda herhangi bir endişeye mahal verilmemesi gerektiğini savunuyor. Pos cihazı ile temassız olarak kredi kartından çekim yapabilmenin çok zor olduğunu dile getiren uzmanlar, pos cihazlarını almanın kolay olmadığını ve çekim yapılan kartın tüm bilgilerinin ulaşılabileceğini dile getirirken zaten kredi kartının da kolay kolay yoldan geçen biri tarafından cüzdan üstünden çekim yapamayacağını belirtiyor. Diğer yandan kişisel mesafeye önem verilmesi gerektiğini dile getiren uzmanlar, bu sayede endişe edilen tehlikeden kolay şekilde koruma sağlanabileceğini vurguluyor.

En Yeniler