Kredi kartı kullananları ilgilendiriyor 40 gün boyunca geçerli olacak

Kredi kartı kullananları ilgilendiriyor 40 gün boyunca geçerli olacak

Türkiye Bankalar Birliği (TBB) kredi kartı kullanan herkesi ilgilendiren kritik açıklamayı yaptı. Bu fırsattan yararlanmak için biran önce başvuruda bulunmak gerekiyor. Sadece kırk gün süresi var...

Kredi kartı kullanan herkesi alakadar ediyor. Türkiye Bankalar Birliği (TBB) gereken açıklamayı yaptı. Faizsiz kredi kullanma hakkı tanınıyor! 

Elli altı milyondan fazla kredi kartı var

Bankalararası Kart Merkezi BKM'nin aktardığı son verilere Türkiye'de 56 milyondan daha fazla kredi kartı var, bunlardan 31,3 milyonu da aktif halde kullanımda. Ancak kredi kartı kullanımı bu kadar yaygın olmasına rağmen tüketicilerin bir kısmı kartların özellikleri hakkında detaylı bilgiye sahip değil.

On ile kırk gün arasında vade ile

Kredi kartının faizinden etkilenmemek için çok güzel bir hak tanındı. Buna göre ise faiz ödemesi olmadan kırk gün boyunca para çekme hakkı tanınıyor. TBB'den yapılan açıklamaya göre, kredi kartının işleminin ardından borç ödemesi için on ya da kırk gün arasındaki bir vade ile faizsiz bir şekilde kart hamiline sunulur. Yani faizsiz kredi imkanının sağlanmış olduğu açıklaması TBB'den geldi. 

Dijital bankacılığa ilgi ve yönelim arttı

Salgın ve kapanma gibi durumlar nedeniyle artık pek çok bankacılık işlemi mobil bankacılık üzerinden yapılabiliyor. Akıllı telefonların da yaygınlaşması ile teknolojik altyapının bankacılık işlemleri için hazır hale getirilmesi kullanıcılara çok büyük bir kapı aralamış oldu. Özellikle çalışanlar için bankaya gitme durumu çok zorlaşmıştı ancak artık neredeyse her şey internet bankacılığından yapılabiliyor. Hatta banka kartı başvurusu bile online olarak yapılabiliyor. Islak imza ya da şubeye gitme gibi zahmetlerden kurtulan kullanıcılar istedikleri gibi hesap açıp kapatabiliyorlar. Bazı kredilere de bu aracı ile başvuru yapılabilirken, kredi onaylandığında da direkt olarak hesaba yatıyor.

Uzaktan tespit için riski azaltmak bankanın işi

Resmi gazetede yayınlanan dijital bankacılık işlemlerine ilişkin açıklamada, uzaktan kimlik tespiti yöntemlerinin ve çözümlerinin şahsı yanlış tespit riskini en aza indirme eklinde uygulanmasını sağlaman bankanın sorumluluğu altında.

En Yeniler