Kredi kartını kullanırken dikkat ediniz Asgari tuzak var

Kredi kartını kullanırken dikkat ediniz Asgari tuzak var

Kredi kartı kullanırken bu tuzaklara dikkat edin! Kredi kartı kullanırken yapılan bu hatalar nedeniyle ne kadar ödeme yaparsanız yapın fazladan borçlu çıkabilirsiniz. Kredi kartı kullanımında göz ardı edilen gerçek...

Kredi kartı kullanımı oldukça yaygınlaştı, hatta kişilere sağladığı faydalar da göz ardı edilemez. Ancak kredi kartı kullanma bilinci hala tam olarak oturamadı ve bunun yanında on sekizine girdiği gibi herkesin neredeyse kredi kartı kullanıyor hale gelmesi de büyük bir dikkat gerektiriyor. Yoksa bir borç döngüsü kendini tekrar ediyor...

Özellikle "asgari ödeme" durumu bir nevi kendi kendini tuzağa düşürme olarak adlandırılabilir. Çünkü borçlar gündelik olarak faizle biniyor ve eğer asgari ödeme tutarı yüz lira ise kişi kalan dört yüz liralık borcunu unutuyor. 

Asgari ödeme yasal bir zorunluluk

Halbuki asgari ödeme tutarı borcu tamamlamak için verilen bir kolaylık değil. Asgari ödeme sadece yasal zorunluluk. Ve bu ödeme tutarının altında yıl içerisinde üç kez son ödeme tarihi içerisinde ödeme yapmazsanız kart kullanımı önce kısıtlanır ve sonrasında yasal işlem başlatılır.

Ancak asgari tutarı ödeyerek ilerlerseniz de borcun bir sene sonra aynı şekilde durduğunu göreceksiniz. Bu nedenle her seferinde çok daha fazlasını ödemeye çalışın. 

Bütçenizi bilerek hareket edin

Yapılan diğer bir hata da bütçeyi kontrol etmeden kredi kartından alışveriş yapmaktır. Alışveriş yaparken gelir ve giderlerinizi hesaba katarak bunu yapın çünkü kredi kartı limitindeki para kesinlikle bedavadan gelmiş değil. Sonrasında ödemede zorlanacağınız için akıllıca harcamalar yapmalı, gerçekten ihtiyacım var mı diye sormalı ve mutlaka çekilen para ya da hizmetin peşine düşmeli.

İnternetten alışveriş kolaylaşınca...

Özellikle yemek ya da kıyafet gibi ürünleri almak internet üzerinden daha da kolaylaştı. Hatta karttan hiçbir soru ya da kod gelmeden çekim yapan yemek uygulamaları özellikle yemek yapmaya üşenenler için çok fazla kolaylık sağladı. Ancak gün içerisinde ya da hafta içerisinde bu yemeklere ne kadar para harcadığınızı mutlaka kontrol edin. Gereğinden çok daha fazlasını harcadığınızı fark edeceksiniz. 

Nakit avans çekmeden düşünün

Kredi kartından nakit avansı çekmeden önce değil iki dört ya da beş kez düşünün. Diğer yandan para çekerek diğer kartın borcuna yatırmayın. Hatta kendinize bir kumbara yaparak kart borcunuzu sıfırlamaya çalışın. Yoksa harcadığınızın çok daha fazlasını bankalara ödersiniz.

En Yeniler