Kredi Patlaması Yaşanıyor Bankalarla İşi Olan ve Borcu Olanları ilgilendiriyor

Kredi Patlaması Yaşanıyor Bankalarla İşi Olan ve Borcu Olanları ilgilendiriyor

Ekonomi ve Finans dünyası kredi borçlarıyla ilgili haberleri yakından takip ediyor. Özellikle bankalarla ilgili derlenen veriler çok şaşırtıcı boyutlarda çıktı..

Pandemi nedeniyle çok sayıda vatandaş bankalardan kredi çekmek zorunda kaldı. Çok sayıda işletme kapalı olduğu için  borçlarını ödeyemez duruma düştü. Hal böyle olunca bankalar kredi dağıtmaya başladı.

Vatandaş ise yeterli destek bulamadığı için bankalardan kredi çekmek zorunda kaldı. Pandemi nedeniyle verilen desteklerin yetersiz olduğunu düşünen muhalefet bu konuyu sık sık gündeme getirse de bankacılık sektörü açısından  riskli bir durumla karşı karşıya toplum.

Kredi kullanan vatandaşların sayısı hızla artarken borçlarda da patlama yaşanıyor. Çok sayıda işletmeci hala kısıtlamalar nedeniyle iş yapamaz durumda. Mart ayında normalleşmenin adımları atılacak olsa da çekilmiş olan krediler büyük bir sorun teşkil ediyor.

Kısa vadede vatandaşların bu borç yükünden kurtulması beklenmiyor. Durum böyleyken dikkat çeken bir haber yayınlandı bugün. Haberi Yayınlayan Milli Gazete kredi borçlarıyla ilgili dikkat çeken bir haber yayınlayarak milyonlar krediye muhtaç başlığını kullandı.

Edinilen bilgiye göre Bankalar ve banka dışı finansal kuruluşlar tarafından kullandırılan bireysel krediler ise yüzde 40 artarak 867 milyar TL rakamına ulaşmış durumda. Kullanılmış olan bu kredilerin ağırlığı vatandaşların çekmiş olduğu ihtiyaç kredilerinden oluşuyor. Konuyla ilgili olarak Milli Gazete muhabirina açıklamalarda bulunan Prof. Dr. Aziz Konukman, iktidarın bakış açısının sadece krediden ve sorunları ertelemekten ibaret olduğunu ve  vatandaşın krediye mahkûm edildiğini belirterek, “34 milyon kişi bireysel kredi kullanmış. Devlet vatandaşı unutunca vatandaş krediye muhtaç oldu” ifadelerini kullandı.

Vatandaşın borç miktarı giderek artarken bu durumdan  kazanan bankalar oluyor. Vatandaş ise ağır borç yüküyle mücadele etmek zorunda kalıyor.

İlgili Haberler