Kriz Fırsatçılarına rekor ceza! Tam 120 firmaya haksız kazançtan yağmur gibi ceza yağdı

Kriz Fırsatçılarına rekor ceza! Tam 120 firmaya haksız kazançtan yağmur gibi ceza yağdı

Koronavirüs ve ekonomik gidişatı fırsat bilip fiyatlarda fahiş rakamlar uygulayan 120 firmaya rekor ceza geldi!

2020 yılından bu yana temel gıda maddelerinde sürekli bir artış yaşanıyor ve insanlar arık bırakın kilo ile almayı gramla bile zor satın alıyor. Temel gıda maddelerinde yaşanan bu düzenli artışı fırsat bilen bazı işletmelerin bu kriz halini fırsata çevirdiğini ve fahiş fiyatlar uyguladığı tespit edildi.

Ticaret Bakanlığı vatandaşlara, sıklıkla fahiş fiyat uygulayan işletmeleri şikayet etmeleri gerektiği vurgusunu yapıyor. Ülke genelinde denetim yapan ve vatandaştan haksız kazanç elde etmeye çalışan işletmeler hakkında işlem yapan denetleme kurulu 120 firmaya tam 3 milyon 595 bin lira idari para cezası verdi.

Toplamda 15 milyon Ceza Yazıldı

Ticaret Bakanlığı Haksız Fiyat Değerlendirme Kurulu, özellikle 2020 yılı içerisinde artan fiyatlardan sonra bazı firmaların bu artışları fırsat bilerek üstüne bir de kendilerinin kâr koyarak ürün satmayı çalıştığını fark etti. 

Bu durumun fark edilmesinin ardından vatandaşlara duyuru yapan ve fahiş fiyatlı ürün satan işletmeleri bildirmesini isteyen Ticaret Bakanlığı, ülke genelinde de denetimlerini sürdürüyor. yapılan denetimler sonucunda 120 firmaya haksız kazanç elde ettiği gerekçesi ile toplamda 3 milyon 595 bin lira ceza kesildi.

Bu zamana kadar ise toplamda 15 milyon 480 bin lira para cezası uygulandı. Fırsatçılar en çok temel gıda maddesi olan; sebze, meyve, ayçiçek yağı, tavuk, yumurta ve un fiyatlarında oynama yaparak haksız kazanç elde ettiği belirlendi.

Ticaret Bakanlığı Haksız Fiyat Değerlendirme Kurulu, sadece son 1 haftada yaptığı denetimlerde; 1.674 işletmenin 22 bin 535 ürünü denetlendi ve haksız fiyat artışında bulunduğu tespit edilenlere 10 bin 911 lira ile 100 bin 910 lira arasında ceza uygulandı. Stokçuluk faaliyetinde bulunanlara ise 54 bin 555 lira ile 545 bin 550 lira arasında para cezası uyguladı.

Denetimlerin piyasa ekonomisine zarar vermeden gerçekleştirildiğini ifade eden Ticaret Bakanlığı, Vatandaşları da bu konuda duyarlı olmaya davet ediyor. Haksız kazanç elde ettiğini düşündüğünüz firmaları şikayet ederek denetlenmelerini sağlayabilirsiniz.