• BIST 83.675
  • Altın 250,126
  • Dolar 6,1048
  • Euro 6,8129
  • İstanbul 22 °C
  • Ankara 19 °C
  • İzmir 26 °C

Kula'da Badem Hasadı Başladı

Kula'da Badem Hasadı Başladı
Manisa'nın Kula ilçesinde tütüne alternatif ürün olarak 2006 yılından itibaren dikimine başlanan ve zamanla yaygınlaşan badem üretiminde çiftçiler...

Manisa'nın Kula ilçesinde tütüne alternatif ürün olarak 2006 yılından itibaren dikimine başlanan ve zamanla yaygınlaşan badem üretiminde çiftçiler hasat çalışmalarına başladı.

Kula'nın yeni gelir kaynağı olma yolunda ilerleyen bademin 2006 yılından sonra oluşturulan bahçelerinde artık hasat yapılıyor. Pazar sorunu olmayan ve her zaman satışı yapılabilen bademler bahçelerden toplanarak kabuklarından ayrılıp güneşte kurutuluyor.

Badem hasadının yapıldığı bahçede incelemelerde bulunan Kula Kaymakamı Murat Güven, Jandarma İlçe Komutanı Üsteğmen Hikmet Aybars Hayta, Gıda Tarım ve Hayvancılık İlçe Müdürü Bilgin Sarısu ve Ziraat Odası Başkanı Nuri Topal, üretici ve hasat yapan işçilerle sohbet etti.

5 bin badem fidanı ile ilçedeki badem üreticilerinden biri olan Mehmet Yağcı, 150 dönüm arazide badem ağacı olduğunu söyleyerek, "5 bin adet dikili badem ağacım var. Geçen seneki hasadımız normaldi. Bu sene biraz daha iyi. Geçen yıl kilosunu 10 TL'ye sattık. Bu yıl fiyatlar belirlenmedi ama geçen yıldan daha iyi olacağını umut ediyoruz." dedi.

"Hibe destekleri devam ediyor"

Kula'daki badem üretimi hakkında bilgi veren Gıda Tarım ve Hayvancılık İlçe Müdürü Bilgin Sarısu, "İlçemizde 7 bin 500 dekarlık bir alanda badem dikili durumda. Tabi bu dikim 2006 yılından beri devam etmekte. 2006 ile 2011 yılı arasında dikimi yapılan badem ağaçları verim vermeye başladı. Bu alanda yaklaşık 5 bin dekarlık bir alana tekabül ediyor. Alıcıları ve tüccarları ilçemize bekliyoruz. İlçe Müdürlüğü olarak badem üreticilerimizi arazi sahiplerimizi iyi tarım uygulamaları, organik tarım uygulamaları ve desteklemelerinden faydalanmaları ve bilgi almaları için ilçe müdürlüğümüze bekliyoruz. Yeni dikim yapmak isteyen üreticilerimizi de bakanlığımızın hibe destekleri devam ediyor." diye konuştu.

"Çiftçilerimizin her zaman yanındayız"

Ziraat Odası Başkanı Nuri Topal ise, "2006 - 2011 yılı dönemlerinde dikilen badem ağaçlarında hasat dönemi başlamıştır. 2006-2011 yılları arasındaki dikimlerde çeşit belirlemede sıkıntılar yaşadığımız için tam kapasite verim alamıyoruz. Biz Ziraat Odası Başkanlığı olarak 2012 yılından itibaren çiftçimize elimizden gelen tüm destekleri sağlamak için Tarım Bakanlığımızın vermiş olduğu yetkiyle Tarım Danışmanlığı sistemine geçtik. Şuan çiftçilerimizi mühendislerimizi gönderip her bahçemizi ayda bir defa kontrol yaparak danışmanlık sisteminde çiftçilerimize desteklerimizi sunuyoruz." dedi

Bir süre üretici ve hasat yapan işçilerle sohbet eden ve İlçe Tarım Müdürü Bilgin Sarısu'dan bilgi alan Kula Kaymakamı Murat Güven ise şunları söyledi:

"Bugün burada Kula'mızın ilk badem hasadını yapıyoruz. 2006 yılından bu yana ilçemizde yoğun şekilde badem ağaçları dikimi yapılmaktadır. Şuan 7 bin 500 dönüm arazide ağaçlarımız dikilidir. Bu senede 5 bin dönümlük araziden 250 ton badem rekoltesi beklemekteyiz. Her geçen sene bu rekoltemiz artmaktadır burası bir badem merkezi üssü haline gelecektir."

Kaynak: Haber Kaynağı
Diğer Haberler
EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
Tüm Hakları Saklıdır © 2011 Ulusal Post | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Haber Yazılımı: CM Bilişim