Kulağınıza Sürüp Beklettiğinizde çok daha iyi duyacaksınız ve..

Kulaklarınızı temizlemek için harika bir tarif ve uygulama. Bu tarifle artık çok daha iyi duyacaksınız..

Kulağınıza Sürüp Beklettiğinizde çok daha iyi duyacaksınız ve..
Yayınlanma Tarihi : 11 Mart 2021 08:00

Kulak Temizlemede belki daha önce hiç duymadığınız bir bilgiden söz edeceğiz. Eminiz hiç bir yerde böylesi bir bilgi karşınıza çıkmamıştı.

Sizde arkadaşlarınızla mutlaka paylaşın.

ABD’li Pediyatri Uzmanı Dr. David Hill, “Kulak çubukları kulak sıvısını iyice aşağıya doğru itiyor, orada biriken sıvı orta kulakta enfeksiyona neden olabiliyor. Ancak kulak kiriyle başa çıkmak oldukça kolay” diye konuştu.

“Kulağınızı alkol ve sirke karışımıyla temizleyin”

Kulağı alkol ve sirke karışımı ile temizlemek gerektiğini belirten Dr. Hill, birkaç damla damlatılan alkol sirke karışımının kulak kirini sıvılaştırarak daha rahat akmasını sağladığını ve böylece kirin daha kolay bir şekilde dışarıya çıkacağını söyledi.

Dış kulağın oldukça hassas olduğunu söyleyen Dr. Hill, ‘Kulaktaki kir, böceklere karşı fiziksel bir bariyer oluşturur. Kulak içini enfekte edebilecek bakteri ve mantara karşı ise kimyasal bir bariyer oluşturur” şeklinde konuştu.

Kulak Kiri Nasıl Temizlenir? Tıbbi ve Doğal Çözümler

Kötü kokusu olan mukus kulak kanalını tıkar. Buna kulak kiri denir. Bu durum kulak zarına zarar verebilir ve işitmeye engel olabilir. Peki, kulak kiri nasıl temizlenir? Tıbbi ve doğal çözümler nelerdir? Merak edilen tüm detaylar haberimizde.

Kulak kiri; alerji,  artan burun salgısı, tozlu ortamlar, banyo sonrası buşon şişmesi veya soğuk algınlığına bağlı olarak ortaya çıkar. Kulak kanalı kapalı olduğundan duyma güçlüğü yaşanır ve kişiyi günlük hayatında rahatsız eder. Kapanan kulak kanalı çınlama, uğultu, kuru öksürük, dolgunluk hissi ve kulak ağrısı yapar. Haberimizin devamında tıbbi yöntemlerle kulak kiri temizleme hakkında detaylara ulaşabilirsiniz.

Tıbbi Yöntemlerle Kulak Kiri Temizleme

Tıbbi yöntemlerle kulak kiri temizlemek için hastanelerin kulak burun boğaz poliklinik servisine başvurulur. Uzman doktor muayene sonrası aşağıdaki yöntemlerle kulağı temizler.

Aspirasyon

Aspiratör cihazıyla yapılan bir tür kulak içi vakumlama yöntemidir. Kulak içinde katılaşmış buşon özel bir solüsyonla yumuşatılır ve dışarı çıkarılır.

Lavaj

Kulak kiri temizleme konusunda en yaygını kulağın yıkanması yani lavaj tekniğidir. Yine kulak içine bir solüsyon damlatılarak, yabancı cisimler yumuşatılır. İşlem sırasında ihtiyaç halinde solüsyonla birlikte yıkma gerçekleşir. Zemine konumlandırılmış kulak yıkanır.

Küret

Yumuşatılan buşon küret aleti ile dışarı çıkarılır.

Kulak Kiri Temizlemek İçin Doğal Çözümler

Kulak kiri temizlemek için doğal çözümler listesinde bitki çaylarından münver ağacı dutuna, bebek yağından kirpi otu çayına kadar pek çok alternatif çözüm bulabilirsiniz.

Bebek Yağı

Kulak kiri için bebek yağından faydalanılır.  Oturma pozisyonunda iken kulak yan yatırılır ve baş yana doğru eğilir. Kulak içine en 5 damladan fazla olmayacak şekilde bebek yağı damlatılır. Dışarıya çıkmasını önlemek için kulak içine fazla bastırmadan pamuk koyulur. Yumuşaması için yarım saat beklenir ve ardından pamuk çıkarılır. Baş yana doğru eğilir ve içerideki sıvının tamamen akması beklenir.

Kirpi Otu Çayı

Doğal bir antibiyotik olan kirpi otu çayı kulak iltihaplanmasını önler. Günde 2 bardak tüketilmesi önerilir. Süzdürülen çayın suyu bir pamuğa daldırarak, kulak içine sıvı kaçmayacak şekilde temizlenir.

Münver Ağacı Dutu Çayı

Soğuk algınlığına bağlı kulak kiri için münver ağacı dutu çayı önerilir. Çay hazırlanmadan önce çayın çiçekleri hava almayan bir kapta bekletilir. Sonrasında kaynar su ilave edilerek ortalama 10 dakika demlendirilir. Her öğünden sonra 1 bardak tüketilir.

Tuzlu Su Spreyi

Kulak kiri temizlemek için tuzlu su spreyi hazırlanır. Bu su aynı zamanda yeni birikintilere karşı kulağı korur. Sprey bir cam şişeye bir su bardağı klorsuz su koyulur ve 1 tatlı kaşığı öğütülmüş kaya tuzu ilave edilir. Kulak içine iki kez püskürtülür. Bu işlem her gün yapılmaz. Önerilen uygulama aralığı iki haftada bir olmalıdır.

Zeytinyağı

Bilinen en yaygın metot zeytinyağıdır. Kulak içinde biriken yabancı maddeleri yumuşatmak ve akıtmak için kullanılır. Bunun için bir çorba kaşığı zeytinyağı ısıtılır ve ılıması beklenir. Ardından kulak içine damla şeklinde akıtılır. Etkili olması için 7 gün önerilen süredir.

Papatya Çayı

Antiseptik olan papatya çayı hem tüketilir hem de süzdürülen suyu ile kulak içi temizlenir. Uygulaması münver ağacı dutu çayı ile aynı şekildedir.

Gliserin

Eczanelerden kolaylıkla temin edilen gliserinle kulak temizlemek oldukça basit ve zararsızdır. Birkaç damla gliserin kulak kirini akıtmaya yeter.

Sığır Otu Tohumu Yağı

Sığır otu tohumu yağı anti bakteriyeldir. Bu nedenle hem kulak kiri hem de mikropların tutunacağı zemini temizler. 1 çay bardağı zeytinyağı içine 1 çorba kaşığı ığır otu tohumu yağı eklenir. Ocakta biraz ısıtılır ve ılık olarak kulağa damlatılır. Ortalama yarım saat sonra kulak yan yatırılıp, içindeki sıvının akması beklenir.

Hindistan Cevizi Yağı

Hindistan cevizi yağının anti bakteriyel ve antioksidan etkisi vardır. Bu nedenle kulak kirini zorlanmadan kolaylıkla çıkarır. Bir çorba kaşığı yağ ısıtılır ve ılıması beklenir. Ardından her kulağa 3 damla olacak şekilde akıtılır. Yaklaşık 40 dakika sonra kulak yana doğru bir havlunun üzerine konumlandırılır ve kirin akması beklenir.

Sonuç olarak kulak kiri vücudun olması gereken bir savunma mekanizmasıdır. Fakat kulak kanalını tamamen engelleyen sorunlara karşı kulak kiri temizlemek için uygun yöntemlere başvurmak gerekir. Kulak çubuğu ile temizlenmeye çalışan kulak zarar görebilir. Kulak çubuğu kiri temizlemez aksine iyice içine yerleştirir. Tam bir temizleme için tıbbi ve doğal yollardan destek alınmalıdır.

İlgili Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.