Kulağınızı temizlerken sakın bunu yapmayın büyük zararı varmış

Kulak temizliğinde dikkat etmeniz gerekenler var. Her banyo çıkışı neredeyse bir çok kişi bu hatayı yapıyor. Oysa çok tehlikeli! Bakın dikkat etmemiz gereken şey nedir

Kulağınızı temizlerken sakın bunu yapmayın büyük zararı varmış
Yayınlanma Tarihi : 10 Şubat 2021 03:53

Kulağımız en önemli organlarımızdan birisidir. Bu yüzden kulak temizliğine de büyük özen göstermeliyiz. Ancak bazı durumlarda kulak temizliği bizim için tehlikeli bir hal alabiliyor. Bu konuda uzmanların hayati bir uyarısı var. Dikkat etmezsek gerçekten kulağımıza büyük oranda zarar verebiliriz. İşte Herkesin bilmesi gereken o hayati uyarı.

Kulak Burun Boğaz Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Gökçe Şimşek, yaptığı açıklamada, özellikle yaz aylarında deniz ve havuz sezonunun açılmasıyla dış kulak yolu iltihaplarıyla ilgili polikliniklere çok fazla sayıda hastanın başvurduğunu söyledi.

Dış kulak yolu iltihabının, dış kulak yolu cildinin ani olarak iltihaplanması durumu olduğunu anlatan Şimşek, "Bu hastalık özellikle yaz aylarında sık görülür. Denizde, havuzda, özellikle sıcak ve neme bağlı olarak görülme sıklığı artar.

Dış kulak yolunun zarı incedir, kanalı da uzun, ince ve kıvrımlıdır. O yüzden özellikle suda, denizde ve havuzda kalındığı zaman kulağın içerisinde su birikir ve buna bağlı içeride nem artar. Bu durum kulağımızda mikropların üremesine daha elverişli bir ortam yaratır. En ufak bir travmada iltihaplanmaya açık hale gelir" diye konuştu.

Dış kulakta oluşacak iltihabın kısa süreli tatil yapan kişileri olumsuz etkilediğine değinen Şimşek, "Kulak ağrısı, çene eklemine, yüzün yarısına ve boyuna yayılıyor. Ağrı hafif başlar, hızla ilerler. Tatilin ıstırap haline dönüşmesine neden olur" dedi.

Suyun içerisinde en fazla bir saat kalınmasını öneren Şimşek, suda ne kadar uzun süre kalınırsa dış kulak yolu iltihabına yakalanma riskinin o kadar arttığını belirtti.
Kafanızı sağa sola sallayarak temizleyebilirsiniz

Şimşek, mutlaka suya girilip çıkıldıktan sonra kulağın temizlenmesi gerektiğini vurgulayarak, şunları kaydetti:

"Kulağımızın içerisinde kalan suyu kafamızı sağa sola sallayarak atmamız gerekir. Bir havlunun ya da peçetenin kenarıyla da kulağımızı nazikçe temizleyebiliriz. Çocukların girdiği havuzların klor düzeyi de çok önemli. Çok yüksek klor düzeyi olan bir havuzsa ya da bu havuzun temizliği düzenli yapılmıyorsa salgın şekilde dış kulak yolu iltihapları gelebilir."

"Yabancı cisim sokmayın"


Şimşek, sudan çıktıktan sonra saç kurutma makinesiyle kulağın kurutulabileceğini dile getirerek, mikrop barındırabilen kulak tıkaçlarını önermediklerini ancak bone kullanılabileceğini söyledi.

Hastalıktan korunmak için en önemli unsurun, bakımı iyi yapılmayan, temiz olmayan havuzlara girilmemesi gerektiğini ifade eden Şimşek, tatile çıkılmadan önce mutlaka kulak burun boğaz hekimlerine danışılması gerektiğini sözlerine ekledi.

KAYNAK: AA

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.