• BIST 121.475
  • Altın 294,762
  • Dolar 5,8926
  • Euro 6,5369
  • İstanbul 8 °C
  • Ankara 1 °C
  • İzmir 12 °C

Kültür Mantarı Yetiştiriciliği Kursiyerleri Sertifikalarını Aldı

Kültür Mantarı Yetiştiriciliği Kursiyerleri Sertifikalarını Aldı
İş-Kur, Halk Eğitim ve Melikgazi Belediyesi olmak üzere 3 kurum arasında bir çalışma ile kültür mantar kursu açtıklarını hatırlatan Melikgazi Belediye...

İş-Kur, Halk Eğitim ve Melikgazi Belediyesi olmak üzere 3 kurum arasında bir çalışma ile kültür mantar kursu açtıklarını hatırlatan Melikgazi Belediye Başkanı Memduh Büyükkılıç, mantar yetiştiriciliği kurslarına katılanların yetiştirdikleri mantarlardan yemek çeşitleri yaparak sertifikalarını aldıklarını söyledi.

Mantar yetiştiriciliğin en basit bir üretim şekli olduğunu ancak bunun için mekan, ortamın sağlanması ve cinsleri konusunun önemli olduğunu bunun için öncelikle mantar yetiştiriciliği konusunda eğitim alınması gerektiğini belirten Başkan Büyükkılıç "Toplumumuz da büyük bir rağbet gören ve talep edilen kültür mantarcılığı yönünde çalışma yaparak bu yönde eleman yetiştirme kursu açtık. Kültür mantar nedir, nasıl yetiştirilir, cinsleri, yetiştirme ortamları, büyütülmesi gibi teorik bilgiler verildi. Melikgazi Fidanlık tesislerinde ise uygulamalı eğitim yapıldı. Bugün ise bu kurslara iştirak eden 45 kursiyer önce mantardan yemek yaptılar sonra hep birlikte tattılar. Son olarak sertifikalarını aldılar. Melikgazi her zaman öncü olmaya devam etmekte olup, kültür mantar yetiştiriçiliği alanındaki bir eksiklik giderilmiştir. Bu çalışma ile üretime, istihdama ve ekonomi ye de katkı sağlanmıştır" dedi.

Kurslara katılanların tamamının üretici olarak ekonomiye katkı sağlayacağını ve günlük üretimleri ile Kayseri Kültür Mantarı Piyasasında önemli katkı sağlayacaklarını ifade eden Başkan Memduh Büyükkılıç, Melikgazi Belediyesi olarak mesleki eğitime ve kalifiyeli eleman yetiştirilmesine büyük önem verdiklerini sözlerine ekledi.

Kültür Mantarı Yetiştiriciliği Kursiyerleri Sertifikalarını Aldı

Kaynak : İHA

Kaynak: Haber Kaynağı
Diğer Haberler
EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
Tüm Hakları Saklıdır © 2011 Ulusal Post | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Haber Yazılımı: CM Bilişim