Kuman Türkleri kimlerdir? Kumanlar hakkında bilinmeyen bilgiler nelerdir?

Son dönemde herkesin merak ettiği bir şey varsa da oda kuşkusuz kuman halklarıdır. Peki kimdir bu Kuman Türkleri.. Sizler için o bilgileri derledik. İşte ayrıntılar

Kuman Türkleri kimlerdir? Kumanlar hakkında bilinmeyen bilgiler nelerdir?
Yayınlanma Tarihi : 31 Aralık 2020 01:21

Son dönemde herkes ilginç bir bilgiyi araştırıyor. Efendim Kumanlar.. Kumanlar kimlerdir? Kumanlar Doğu Avrupa'da yaşamış olan bir Türk halkına verilen addır.

Tarihte Kıpçaklar ile aynı birlik içerisinde yer aldıkları söylenmektedir. Bu yüzdende Kuman Türkleri Kıpçaklar ile birlikte anılmaya başlanmıştır.

 Kuman Türklerinin başlarında ''Atabek'' denen beyleri var olagelmiş ve onun tarafından hem askeri hem ekonomik olarak yönetilmişlerdir... Bütün idare Atabek adı verilen beyde toplanır.. İçlerinde 45 bin aile olan kollar halinde yaşadıkları bilinmektedir. Bu nedenle askeri zaferleri hem savunmada hem de taarruzda bulunmaktadır... 

Tarihi belgelerde yer alan bilgilere göre Kuman Türkleriyle ilgili hangi tarihte yaşadıklarına dair bir derleme yapıldığında Kumanlar, 11. yüzyıl ile 14. yüzyıl arasında yaşamış oldukları bilgilerine ulaşılmaktadır.

Çok sayıda kaynakta bahsedilen Kuman Türkleri günümüzde pek bilinmeyen bir halk topluluğudur. 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.