• BIST 99.503
  • Altın 239,450
  • Dolar 5,6361
  • Euro 6,3780
  • İstanbul 11 °C
  • Ankara 6 °C
  • İzmir 13 °C

Kurtulmuş: 'Saldırgan takip edilen isimlerden birisi değil'

Kurtulmuş: 'Saldırgan takip edilen isimlerden birisi değil'
Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş, "Canlı bomba olan saldırganla birlikte ölü sayısı 11. Canlı bomba güvenlik güçlerinin takip listesinde değil. Suriye'den yeni geldiği anlaşılıyor" dedi.

Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş, İçişleri Bakanı Efkan Ala, Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu ve İstanbul Valisi Vasip Şahin, Sultanahmet'teki canlı bomba saldırısında yaralanan turistleri hastanelerde ziyaret etti. Haseki Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde açıklama yapan Numan Kurtulmuş, "Canlı bomba olan saldırganla birlikte ölü sayısı 11. Canlı bomba güvenlik güçlerinin takip listesinde değil. Suriye'den yeni geldiği anlaşılıyor” dedi.


Tedavisi süren bir hastayı ziyaret ettiklerini ifade eden Kurtulmuş, “Haseki'deki bir hastayı ziyaret ettik. Perulu, Filistin asıllı genç bir hanım. Durumu gayet iyi. Herhalde birkaç gün içerisinde taburcu edilmesi mümkün. Buradaki Alman hastamız ise maalesef ki yoğun bakımda. Durumu oldukça ciddi. Ümit ediyoruz ki sağlıklı bir şekilde bu durumu atlatır" diye konuştu.


Saldırının bilançosunu açıklayan Kurtulmuş, "Son gelişmelerle birlikte ölü sayısı 10 artı 1. Yani 11 kişi. 10 kişi sivil vatandaş, bir kişi de terörist canlı bomba. Şu an bu kişilerin kimlikleri tespit edilmeye çalışılıyor. Çok ağır bir tablo. Alınan bütün güvenlik önlemlerine rağmen o alandaki tedbirlere rağmen maalesef ki çok hain ama anlaşıldığı kadarıyla son derece profesyonel bir terör saldırısı ile karşı karşıyayız. Bu saldırı, ne kadar önemli bir terör saldırısıyla Türkiye'nin muhatap olduğunu gösteriyor. Bu nedenle bütün birimlerimiz eşgüdüm halinde hareket ediyor. Çok kısa bir sürede hastaların hastaneye nakli sağlandı. Tedavilerinin yapılması sağlandı. Kimlik tespitleri ve şahısların tespitleri yapıldı. Ümit ederim ki bundan sonra tüm uluslararası camiada bu terörle mücadelede Türkiye'ye destek verir” dedi.
Saldırganın Suriyeli olduğunu ifade eden Kurtulmuş, “Ölen canlı bomba 1988 doğumlu, Suriye uyruklu bir kişi olduğu anlaşılıyor. İlk bulgulara göre bağlantılarının DAEŞ ile ilintili olduğu anlaşılıyor. Bunun üzerine daha fazla bilgi vermiyoruz çünkü şu anda gerekli çal
ışmalar yapılıyor. Tekraren ifade ediyorum. İnşallah arkasındaki bütün gerçek ortaya çıkartılır. Ben hem milletimize teröre karşı yek vücut olma çağrısını bir kere daha tekrarlıyorum. Terörün gelmiş olduğu uluslararası kabiliyeti bakımından da bütün uluslararası camianın teröre karşı yan yana durması çağrısını bir kere daha tekrar ediyorum. Ölen bütün insanlara gerçekten taziyelerimizi iletiyoruz” diye konuştu.


15 yaralıdan 3’ünün taburcu edildiğini aktaran Kurtulmuş, "Hastane ziyaretimizden sonra İstanbul Valiliği'nde ilgili bütün birimlerle birlikte bundan sonrası için, özellikle İstanbul'da alınacak tedbirleri gözden geçirecek ve bundan sonra böyle bir saldırı ile karşı karşıya kalmayacağız. Yakında bütün kimlikler açıklanacak. Herhangi bir cesedin kimliğini \%100 tespit etmeden 10'u kamuoyuyla paylaşmak kamu ciddiyet ile bağdaşmaz. Yaralılarla ilgili de iki tane ağır yaralı var. 15 yaralıdan da 3'ü taburcu olmuş” dedi.


Yapılan ihbarların olduğunu kaydeden Kurtulmuş, “Bu tip ihbarlar sürekli oluyor. Biliyorsunuz geçtiğimiz günlerde Ankara'da operasyonlar yapıldı. Bu istihbaratlar değerlendirildi. Canlı bombalar bütün düzenekleri ile birlikte, hiçbir harekete geçmeden, geçemeden yakalandı. Sürekli bu tip ihbarlar oluyor” dedi.


Saldırıda istihbarat zafiyetinin bulunmadığını kaydeden Kurtulmuş, "Bir zafiyet söz konusu değil. O meydanda da bir şeyler yapılmış. Hatta bu anlamda güvenlik kuvvetleri, huzur timleri bakımından falan. O alanın içerisinde 5-10 saniye öncesinde bazı insanların durdurulup kimlikleri kontrol edilmiş.


Saldırganın takip listesinde yer almadığını da belirten Kurtulmuş, "Takip edilmekte olan, listemizde olan binlerce kişi var. Onları çok yakından takip ediyoruz. Bu isimlerden birisi değil. Suriye'den Türkiye'ye yeni giriş yaptığı anlaşılıyor” diye konuştu.

Kaynak: Haber Kaynağı
Diğer Haberler
EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
Tüm Hakları Saklıdır © 2011 Ulusal Post | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Haber Yazılımı: CM Bilişim