Kuru Fasulyeyi Hızlıca Yumuşacık Lokum gibi Pişirmenin Yolları

Kuru Fasulyeyi Hızlıca Yumuşacık Lokum gibi Pişirmenin Yolları

Türk mutfağının vazgeçilmezlerinden olan Kuru fasulye pişirmek içinize dert olmasın' Yumuşacık ve hızlıca pişecek olan kuru fasulyeyi bu tekniklerle pişirebilirsiniz. Kuru fasulyenin püf noktası sanıldığı gibi sadece geceden ıslamak değil...

Kuru fasulyeyi tadına ve hızlıca pişirmek için pek çok yöntem mevcut. Tüm gün süren kaynatma aşamasından kurtulmak için pek çok yöntem öneriliyor. 

Soğuk suda bekletmeyin

Bunlardan şaşırtan bir öneri ise kuru fasulyenin diğer baklagiller gibi ısıtılmaması yönünde. Çünkü önceki geceden ıslamak bu iddiaya göre ne fasulyenin gazını alıyor ne de pişme süresini kısaltıyor. Bir de üzerine tadını kötüleştiriyor. Buna göre ise kuru fasulyeyi önceki geceden su içerisinde bekletmek yerine başka bir şeye dikkat etmek gerekiyor. O da fasulyenin kalitesi. Fasulyeyi ne kadar taze alırsanız pişme süresi de o kadar kısalır.

Aslında bu nokta gerçekten de önemli çünkü kuru fasulye bayatladığında kabuğu da kalınlaşıyor. Bu da içerisine suyun girmesini zorlaştırıyor ve o fasulyeler bir türlü pişmiyor. Hatta yerken de fasulye kabuklarının ne kadar kalın olduğu da bir rahatsızlık hissi veriyor zaten. Bu nedenle raf koşullarına, paketin açılıp açılmadığına ve üretim tarihine mutlaka dikkat edin.

Soğuk su ile yıkamayı ihmal etmeyin

Diğer yandan pişirmeden öncesinde soğuk suda yıkamak, pişirirkense sıcak su kullanmak ve kısık ateşte yavaş yavaş pişirmek çok daha lezzetli bir kuru fasulye ortaya çıkarıyor.

Diğer bir görüşe göre ise önceki geceden fasulyenin ıslanması gerektiği. Ancak ıslarken suya mutlaka bir tatlı kaşığı tuz eklemek ve biraz karıştırmak gerekiyor. Ancak kullanmadan önce de yukarıda belirtilen gibi mutlaka soğuk su ile yıkamak gerekiyor. Bu sayede fasulyeler asitlerden arınacaktır.

Düdüklüde süre mühim

Pişirme tekniği de önemli. Bu nedenle daha kısa sürede pişirmek için düdüklü tencere kullanmak önemli. Ancak düdüklü tencerede pişirmek için de süreyi doğru ayarlamak gerekiyor. Eğer fazla pişerse fasulyeler çok kötü bir şekilde paramparça olabilir. 

En Yeniler