Kuru Öksürük Nasıl Geçer? Bitkisel Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

Kuru öksürük bazı kişilerde sık sık yaşanır. Kısa süreli ve geçici olduğu sürede kuru öksürük sorun teşkil etmeyebilir. Çevresel koşullara bağlı yaşadığımız öksürük alerji, tahriş ya da başka bir hastalık belirtisi de olabilir.

Kuru Öksürük Nasıl Geçer? Bitkisel Tedavi Yöntemleri Nelerdir?
Yayınlanma Tarihi : 30 Kasım 2020 03:23

Kronik kuru öksürük nedenleri ise çevresel faktörler, sigara dumanı, astım, geniz akıntısı ve bronşittir. Ayrıca bazı bireylerde psikolojik olarak kuru öksürük meydana gelebiliyor.

Kuru Öksürük Nedenleri

  • Grip, boğmaca, zature, soğuk algınlığı, bronşit, astım gibi rahatsızlıklar,
  • Boğaza yabancı nesne kaçması,
  • Akut sinüzit, boğulma tehlikesi, koah, saman nezlesi ve kronik sinüzit gibi ciddi hastalıklar,
  • Reflü, mide ekşimesi ve mide yanması gibi nedenler kuru öksürüğe sebep olabilir.

Kuru öksürüğe maruz kalındığında doktor kontrolünden geçilmeli, sebebi ne ise belirlenmeli ve tedavi sürecine başlanmalıdır. Doktorunuzun sizin için belirlemiş olduğu tedavinin yanı sıra, bitkisel yöntemleri de deneyebilirsiniz. Özellikle ilaç kullanmak istemeyenler için kuru öksürük nasıl geçer ve bitkisel çözümleri nelerdir aşağıda listeledik.

Bitkisel Tedavi Yöntemleri ile Kuru Öksürük Nasıl Geçer?

Bal: Kuru öksürük tedavisinde bal yıllardır kullanılmaktadır. Antibiyotik özelliği olan bal sabah, akşam tüketilmesi faydalıdır. Öksürük sebebiyle geceleri sürekli uyanıyorsanız; 1 kaşık bal, 1 bardak ılık su ve 3 kaşık limon suyunu karıştırarak gece yatmadan önce içebilirsiniz. Bu daha rahat uyumanızı sağlayacaktır.

Meyan kökü çayı: Solunum yollarında oluşan enfeksiyonların sebebiyet verdiği tıkanıkların giderilmesine karşı etkilidir. Kronik öksürüklerde 1 kaşık rendelenmiş meyan kökü, 2 kaşık kuru kekik, 2 bardak su ve yarım bardak bal ile hazırlanan şurup öksürüğün geçmesine yardımcı olur.

Öksürük Şurubunun Yapılışı

Belirtilen ölçülerdeki suyu kaynatın, kaynama noktasına ulaşınca meyan kökü ile kekiği ekleyin ve ocağın altını kısarak 5 dakika kadar kaynatmaya devam edin. Ardından ocaktan alın, oda sıcaklığında soğumasını bekleyin. Şurup tamamen soğuğunca süzün, cam bir kavanoza boşaltarak balı ekleyin. Balın çözünmesi için tahta kaşık kullanarak sürekli karıştırın. Serin ve güneş görmeyen bir yerde saklayarak günde çay kaşığı ile 3 kaşık tüketin. Kuru öksürük tedavisi için bu şurup oldukça etkilidir.

Tuzlu su: En bilindik yöntem tuzlu su ile gargara yapmaktır. Solunum yollarındaki mukus salgısını düzenlemeye ve temizlenmesine yardımcı olan tuzlu su, özellikle hafif kuru öksürüklerde fayda sağlayacaktır.

Buhar: Buhar tedavisi de kuru öksürükten kurtulmak için yıllardır kullanılmaktadır. Kaynayan su buharını solumak balgamın gevşemesini sağlar ve solunum yollarını temizleyerek, daha rahat nefes alıp vermenize yardımcı olur.

Kekik çayı: Kekik öksürük tedavisinde yüz yıllardır etkin bir şekilde kullanılmaktadır. Mikroplara karşı oldukça etkilidir. Solunum sistemine en iyi gelen bitkilerden biri olduğu için öksürük şurubunun yapılışında mutlaka kullanmanız tavsiye edilir.

Bal ve Karabiber: C vitamini içeren biber çeşitleri üşütmeden kaynaklı öksürük tedavisinde yararlıdır. Enfeksiyonlarla ve astımla mücadele bal da kullanılmaktadır.

Ulusalpost.com Aktif Link verilmeden bu siteden Alıntı yapılamaz