Kuru Soğanı Böyle Yemekten Vazgeçin Aniden Zehirleyebilir

Kuru Soğanı Böyle Yemekten Vazgeçin Aniden Zehirleyebilir

Dilimlenmiş Kuru Soğanla ilgili Önemli bir uyarı var: Lütfen bunu önemseyin

Doğamızın bilinen en ucuz ilaçlarından birisi soğandır. Salatalarımıza yemeklerimize tat veren soğanı kimi zaman sade olarakda tüketiyoruz.

Özellikle soğanı dilimleyip üzerine limon ve pul biber serpiştirip birazda zeytinyağı gezdirdiğinizde harika bir tadı oluyor.

Bu tadına doyum olunmayan lezzet bazen riskli olabiliyor. Bazı yiyecekleri bekletmemek gerekiyor.

Dünden kalan yemeklerle ilgili bir çok uyarımız olmuştu. Ama son uyarımız soğanla ilgili olacak:

Bu bilgiyi sizlerde öğrenip arkadaşlarınızla paylaşmayı ihmal etmeyin:

Soğan Nasıl Zehirler?

Araştırmalarda soğanı yanlış tüketmenin ilerleyen zamanlarda vücutta enfeksiyon riskinin oluşmasına hatta sebebi bilinemeyen gıda zehirlenmelerine neden olabileceği belirlendi.

Bu nedenle soğanın kabuklarını soyduktan sonra bekletilmeden tüketilmesi gerekiyor. İhtiyacımız olduğunda soğanı taze olarak doğrayıp kullanmak en doğru olandır.


Dilimlenmiş şekilde 1 gece dahi beklemiş soğan safra salgılarını, mide asitini arttırır ve gıda zehirlenmesine neden olarak geri dönüşü olmayan rahatsızlıklara yol açabilir. Aman dikkat!

Görüldüğü Üzere Dilimlenmiş Soğan tehlikeli olabiliyor. Eminiz sizde daha önce bu hataya düştünüz bunu öğrendikten sonra tekrar etmeyeceğinize eminiz . BİLGİLER için Milliyet gazetesinin Pembenar ekine teşekkür ederiz.