Kuru üzüm ve Kurutulmuş domatesten 1 ay 1 avuç yerseniz o sorun bitiyor ve..

Kuru üzüm ve Kurutulmuş domatesten 1 ay 1 avuç yerseniz o sorun bitiyor ve..

Bazı Yiyecekleri İster yaş olarak ister kurutarak tüketin faydaları saymakla bitmiyor ve bir çok rahatsızlığa iyi geliyor. İşte onlardan bazıları ve etkileri

Vücudumuz eşsiz bir şekilde yaratılmış. Bir eksiklik olması durumunda neredeyse hayati bütün organlarımız etkilenebiliyor.

Ancak ilaç kadar değerli olan bazı yiyecekler vücudumuzdaki bazı eksikliklere iyi geliyor.

Örneğin Su ne kadar önemliyse bu gıdaları yemekte o kadar önemli.

Ulusalpost.com'un derlemesine göre : Son yıllarda giderek artan rahatsızlıklardan birisi demir eksikliği. Demir eksikliğini belki bilmeyenler vardır.

Açıklamak gerekirse özetle : Vücudumuzda yeterli miktarda demirin bulunmamasından kaynaklanan bir rahatsızlık anemi türüdür.

Demir Eksikliğinin en birincil nedeni dengeli beslenmemek ve kötü beslenmekten kaynaklanır.

Kan kaybıda oldukça etkilidir. İşte bu yüzden aşağıdaki yiyecekleri tüketerek demir eksikliğine karşı mücadele edebilirsiniz.

Bu bilgileri arkadaşlarınızın bilgilenmesi adına mutlaka paylaşın: 

Güneşte kurutulmuş domates

Domatesin meyve mi sebze mi olduğu tartışıladursun, biz size önemli bir faydasından bahsedelim. Güneşte kurutulmuş domates demir bakımından en zengin besinlerden biridir. 100 gram domateste 9.1 mg demir bulunur. Bu da günlük ihtiyacınızın yarısı.

Kuru erik

Bir porsiyon kuru erik günlük demir ihtiyacınızın %9'unu karşılayarak demir eksikliğiyle savaşmanıza yardımcı olabilir.

Kuru üzüm

Kuru üzümde pek çok meyveden daha fazla demir bulunur. Bir bardak kuru üzümde 3.2 mg demir bulunur. Kuru üzümü kavun, portakal, çilek gibi C vitamini bakımından zengin meyvelerle tüketerek demir emilimini arttırabilirsiniz.

Hurma

Yüksek oranda şeker ve kalori içerdiği için kilo vermek isteyenler için iyi bir alternatif olmayabilir. Ancak ölçülü miktarda hurma demir eksikliğiyle savaşmaya yardımcı olabilir. Ayrıca hurmada bulunan potasyum, lif ve antioksidanlar kalp sağlığı için de faydalıdır.

Kuru kayısı

Bir porsiyon kuru kayısı günlük demir ihtiyacının %19'unu karşılıyor. Kuru kayısı demir eksikliğini önlemesinin yanı sıra kemikleri güçlendiriyor, kalp sağlığını koruyor ve cilde iyi geliyor.

Nar

Nar zengin bir demir, C vitamini, K vitamini, lif, folat ve potasyum kaynağıdır. Ayrıca narda bulunan antioksidanlar kalbe iyi gelir ve kanı temizler.

Günde bir bardak nar suyu içerek bütün bu faydaları alabilirsiniz. Nar suyunun kanserle savaştığı, tansiyonu düşürdüğü ve hafızaya iyi geldiği de kanıtlanmıştır.

Kuru dut

Dutta, portakaldan daha fazla C vitamini bulunur. Ayrıca dut antioksidan, demir ve lifle doludur. Bir porsiyon dut günlük demir ihtiyacının %30'unu karşılamaya yeter.

İlgili Haberler