Kusursuz Bir Cilde Sahip Olmak İçin Cilt Bakımı yaparken Bilinmesi Gereken 10 Altın Kural

Herkesin kendine göre bir cilt bakım rutini ve kullandığı malzemeler vardır. Ya bir şeyleri yanlış yapıyorsak? İşte sizler için yüz bakımı ile ilgili herkesin bilmesi gereken en temel 10 kuralı derledik.

Kusursuz Bir Cilde Sahip Olmak İçin Cilt Bakımı yaparken Bilinmesi Gereken 10 Altın Kural
Yayınlanma Tarihi : 02 Şubat 2021 13:36

Ergenlik döneminde başlayan sivilceler, siyah noktalar ve bunların bıraktığı lekeler derken ilerleyen yaşlarda başlayan ince kırışıklıklar, aşırı kuru bir cilt ya da yağlı... Herkesin kendine göre bir cilt bakım rutini ve kullandığı malzemeler vardır. Ya bir şeyleri yanlış yapıyorsak? İşte sizler için yüz bakımı ile ilgili herkesin bilmesi gereken en temel 10 kuralı derledik.

1.Cilt Tipinize Uygun Olan Ürünleri Özenle Seçin

Bu en önemli kuraldır. Alacağınız kozmetik ürünlerin, cilt tipinize uygun olup olmadığını mutlaka kontrol etmelisiniz. Kuru ve yağlı ciltlerin ihtiyaçları birbirinden önemli ölçüde farklıdır.

2. Cildin Hassas Bölgelerine Özellikle Dikkat Edin

Bazı bölgelerde (örneğin yüz bölgesi) deri daha ince ve daha hassastır. Özellikle göz ve ağız çevresini saran deri, özel bir bakıma ihtiyaç duyar. Bu bölgeler vücudumuzun en hassas yerleridir ve bu yüzden diğer bölgelere göre daha fazla dikkat ve kaliteli kozmetik ürünlerle bakım yapılmasını gerektirir.

3. Makyajınızı Temizlemeden Bakım Ürünü Kullanmayın

Hassas bir cilt bakımı, öncelikle makyajın çıkarılmasıyla başlamalıdır. Kullanacağınız bakım ürününün cildiniz tarafından iyice emilmesini sağlamak için yüzünüzün makyaj tabakasından tamamen arındırılmış olması şarttır. Cildinizin doğal dengesini korumak için nötr PH içeren makyaj temizleyici solüsyonlar kullanabilirsiniz. Bu tür ürünler özellikle nazik cilt temizliği için tasarlanmıştır.

4. Göz Çevresi Bakımı

Göz çevresini saran cilt, yüzün diğer bölgelerine göre yaklaşık olarak on kat daha incedir. Bu bölgede yalnızca özel makyaj temizleyici ürünler kullanmalısınız.

5. Peeling

Yüzünüzü haftada bir ya da iki kez eksfoliye etmeye özen göstermelisiniz. Cildinize en uygun olan peeling ürününü seçtiğinizden emin olun. Seçtiğiniz ürün derinlemesine temizlik özelliğine sahip olmalı ve aynı zamanda cilde zarar vermemek için yumuşak bir dokuda olmalıdır. Cildinizin doğal dengesini korurken onu dikkatlice temizleyen ve yumuşatan nötr pH'lı ürünleri tercih edebilirsiniz.

6. Yüzün Nemlendirilmesi Her Şeyden Önemlidir

Cildin dermis tabakası p oranında sudan oluşurken, epidermis tabakası sadece oranında sudan oluşur. Cildinizi nemli tutmak için uygulayacağınız ürünler, cildin sabit nem dengesini koruma özelliği taşımalıdır. Yüzünüzü nemlendirmek için periyodik olarak nemlendirici maske de kullanabilirsiniz.

7. Her Zaman Hipoalerjenik Makyaj Ürünlerini Kullanın

Yüzünüzün özelliklerine uygun olmayan kozmetik ürünlerin kullanılması, cilt üzerinde çeşitli alerjik reaksiyonlar oluşturabilir. Bu riskten kaçınmak için, tüm cilt tipleri için ayrı ayrı bileşenlerle üretilmiş olan hipoalerjenik makyaj ürünlerini kullanmaya özen göstermelisiniz.

8. Güneşin Zararlı Etkilerinden Cildinizi Koruyun

Mevsim ne olursa olsun daima güneş kremi kullanmalısınız. Bu ürün cildinizi korur ve güneşin ultraviyole ışınlarından kaynaklı çeşitli zararların oluşmasının önüne geçer. Aynı zamanda cildin yaşlanma sürecini de yavaşlatır.

9. Dudak Bakımını İhmal Etmeyin

Dudaklarınızın kurumasını ve çatlamasını önlemek için her gün nemlendirici bir dudak kremi kullanın. Tükürük, asidik bir sıvı olduğu için dilimizle dudaklarımızı ıslatma alışkanlığı dudakların çabucak kurumasına sebep olur. Bu olumsuz alışkanlıktan da vazgeçilmelidir.

10. Cilt Sağlığına Zarar Veren Dış Etkenlerden Korunun

Havada uçuşan tozlar, sigara dumanı, yetersiz beslenme, uykusuzluk, stres vb. faktörler cilt üzerinde son derece olumsuz bir etkiye sahiptir. Kendinize iyi bakın ve cildinizi koruyun. Akşam eve döndüğünüzde cildinizi iyice temizleyin. İyi hissettiğiniz şeyleri yapmak için kendinize mutlaka zaman ayırın.

İlgili Haberler