Kusursuz bir ev yufkası nasıl yapılır? Yaptığınız yufka dağılmasın istiyorsanız incecik yufka tarifi

Kusursuz bir ev yufkası nasıl yapılır? Yaptığınız yufka dağılmasın istiyorsanız incecik yufka tarifi

Marketten alacağınız yufkaların acaba bayat mı endişesine son verecek bir tarifimiz var. Evde yapacağınız harika yufkalarla ister kızartma ister fırında börek yapın. Uzun süre saklayabileceğiniz ev yufkası tarifi ve püf noktaları...

Çıtır çıtır sigara börekleri için kendi yufkanızı kendiniz açmak istemez miydiniz? Bu harika tarifle tepsi böreğinden gözlemeye, çiğ börekten su böreğine, kırk kattan gülböreğine tüm tarifleri kendi yufkanızla yapmaya alışacaksınız. İşte dağılmayan yufka tarifi.

Dağılmayan yufka tarifi:

Malzemeler:

1 kilo un

Yarım litre su

Bir yemek kaşığı tuz

Tarif

Uz ve tuzu yoğurma işlemi yapacağınız kaba doğru eleyin. Sonrasında unun ortası açılarak oluşturulan çukura su dökülür. Malzemeleri karıştırdıktan sonra yoğurun. Hamurdaki gözenekler kaybolana kadar azimle yoğurun. Sonrasında streç veya nemli bezle sadığınız hamurunuzu yarım saat bekletin. Ardından hamurunuzdan ceviz büyüklüğünde parçalar koparın. İlk olarak merdane ile biraz açtığınız hamurları sonrasında oklava ile açın. Daire olarak açtığınız hamur bir milimetre kalınlığında olmalıdır. Sonrasında hamurunuzu sacın üstüne alıp sürekli alt üst ederek pişirin.

Kullanmak istediğiniz zamanlarda biraz su serpip yumuşatarak temiz bir bezin üstünde on beş dakika bekletin.  Eğer evde sac yoksa tavada da ısıtabilirsiniz.

Yufka pişirmenin püf noktaları

Eğer yufkayı yağda kızartacaksanız yağınızın kaliteli olmasına özen gösterin. Yufkayı eklemeden önce yağın iyice ısındığından emin olun. Soğuk kaçacak olan yağı hamur çeker ve kabarmaz. Fazla kızgın yağ da hamurun içinin çiğ olmasına sebep olur.

Çıtırlığı yitirmemek ve yağı çekmesini sağlamak için yufkalar kızartıldıktan sonra kâğıt havlu serili bir tabak ya da tepsiye alınır.

Fırında pişirecekseniz fırını önceden ısıtın. Başta yüksek ardından düşük ısı ile dengeli bir pişirme yöntemiyle ısıtın. Fırın kapağını sabırsızca sürekli açmayın. Bu nedenle üst kısımlar kuruyacak ve lezzetsiz olacaktır. Eğer yumuşak bir kıvam istiyorsanız fırından çıkardığınızda ikinci bir tepsiyle ya da bezle üstünü örtün.

Bu Siteden Ulusalpost.com Aktif link verilmeden alıntı yapılamaz

İlgili Haberler
En Yeniler