Kusursuz Bir Ten Makyajı İçin Dikkat Edilmesi Gerekenler

Kusursuz bir ten makyajı yapmanın sırlarını sizler için derledik. Günümüzde doğallığa dönüşün artmasıyla bunlara saçlarda beyazları artık kapatmamakta dahil makyajda da artık daha doğal tonlar ve olduğu gibi gösteren ürünler ve renkler tercih ediliyor.

Kusursuz Bir Ten Makyajı İçin Dikkat Edilmesi Gerekenler
Yayınlanma Tarihi : 19 Aralık 2020 08:00

Kusursuz bir ten makyajı görüntüsüne sahip olmak her kadının istediği bir durumdur. Yapılan ten makyajının cilt ile bütünleşmesi ve maske görüntüsünden uzak olması için yapılması gereken önemli detaylar mevcuttur. Kullanılan ürünler kadar cilt bakımına gösterilen özen de ten makyajının kusursuz görünmesine olanak sağlamaktadır.

Ten makyajı cildin pürüzsüz görünmesine olanak sağladığından cildin gerekli olan ihtiyaçlarının karşılanmış olması gerekmektedir.

Pürüzlü bir cilde ten makyajı yapmak kusursuz bir sonuç vermeyeceği gibi cildin olduğundan daha kötü görünmesine sebebiyet vermektedir. Bu durumla karşılaşılmaması için cildin ölü deriden arındırılmış olması gerekmektedir. Düzenli cilt bakımı yapmak cildin sağlıklı görünmesine yardımcı olmaktadır. Bu sebeple ten makyajının cilt ile bütünleşebilmesi için öncesinde cildin temizlenmiş olması gerekmektedir.

Makyaja başlamadan önce cilt uygun bir temizleme jeli ile temizlenmeli ve gerekiyorsa peeling yapılmalıdır. Peeling yapmak cilt yüzeyinde oluşan pütürlü görüntünün yok olmasında önemli bir görev üstlenmektedir.

Seçilen Ten Ürünü

Cilde uygulanan fondöten, bb krem veya cc kremlerin cilt ile uyumlu olması gerekmektedir. Yani seçilen ürünün cilt tipi ile uyumlu olması önemli bir detaydır. Cilt kusurlarını gizlemek için kalın yapılı fondötenler seçmek yerine cildi daha sağlıklı gösterecek ince yapılı ürünlere yönelmek gerekmektedir.

Kat kat ten ürünü uygulamak cildin yüzeyinin maske gibi yapay görünmesine neden olmaktadır. Uygulanan ürünün cilde en iyi şekilde dağıtılması ve boyun bölgesine dahi getirilmesi gerekmektedir. Seçilen ürünler ve uygulama şekilleri ten makyajının kusursuz görünebilmesi için gereklidir. Kuru cilt tipi için parlak bitişli ten ürünleri kullanımı gerekirken, yağlı cilt tipi için mat bitişli ürünlerin kullanılması gerekmektedir. Bilinçli olarak yapılan ten ürünü alışverişleri cilt kusurlarını kapatmaktan ziyade cildin renk eşitsizliklerini gidermek amacıyla olmalıdır.

Akneli Cilt İçin Ten Makyajı

Akne problemi olan bir ciltte yoğun fondöten kullanmak sıklıkla yapılan bir hatadır. Akneleri gizlemek için kapatıcı ürünler kullanılabilir. Bu aşamada aknenin üzerinin kapatılması hoş bir görüntü sağlamayacağı için tavsiye edilmemektedir. Ayrıca akneli cilde fondöten uygularken aknenin yüzün diğer bölgelerine dağıtılması olağan bir durumdur. Fırça veya sünger ile akneli bölgeye fondöten uygulandıktan sonra aynı fırça yüz için yıkanmadan kesinlikle kullanılmamalıdır. Akneyi kapatmak yerine tedavi edebilecek ürünlerin kullanılması gerekmektedir. Eğer mutlaka ten ürünü kullanılacak ise aknenin üzerine kapatıcı uygulandıktan sonra ten ürünü uygulanması gerekmektedir.

Cildi Ten Makyajına Hazırlayın

Kusursuz bir görüntü için cildin makyaja uygun olması gerekmektedir. Temizlenmiş ve nemlendirilmiş cilt makyaja uygundur. Ten makyajı öncesinde baz ve nemlendirici kullanılması tavsiye edilmektedir. Nemlendiriciler cildin yüzeyinin ten ürünü sebebiyle kurumasını engellemektedir. Ayrıca ten ürününün cilt yüzeyinde daha kalıcı olması için nem dengesinin sağlanması gerekmektedir. Ten makyajı altına uygulanan baz özellikle gözenek problemi olan kişiler tarafından sıklıkla tercih edilmektedir. Gözenek görüntüsünü azalttığından baz kullanımı aşırıya kaçmadan yapılmalıdır.

Bu Siteden Ulusalpost.com Aktif link verilmeden alıntı yapılamaz!