Kütahya’da Kadın Meclisi Toplantısı: ''Biz Her Yerdeyiz''

Kütahya’da Kadın Meclisi Toplantısı: ''Biz Her Yerdeyiz''

TOBB Kadın Girişimciler İl Kurulu (KGK) İcra Komitesi tarafından 15 Nisan'da ilk kez düzenlenen "Kadın Meclisi" bu kez "Biz Her Yerdeyiz" sloganı ile ikinci kez toplandı.

TOBB Kadın Girişimciler İl Kurulu (KGK) İcra Komitesi tarafından 15 Nisan'da ilk kez düzenlenen "Kadın Meclisi" bu kez "Biz Her Yerdeyiz" sloganı ile ikinci kez toplandı.

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Kütahya Kadın Girişimciler Kurulu (KGK) tarafından düzenlenen "Biz Her Yerdeyiz" konulu 2. Kadın Meclisi toplantısı Kütahya Ticaret ve Sanayi Odası'nda gerçekleştirildi.

Toplantıya Kütahya Valisi Ahmet Hamdi Nayir, KUTSO Yönetim Kurulu Başkanı Nafi Güral, akademisyenler, iş dünyasında farklı sektörlerde görev yapan yetkili kadınlar, kamu kurum ve kuruluşlarındaki kadın yöneticiler, TOBB Kütahya KGK üyeleri katıldı.

"Gücünüzün farkına varın"

Kadınların sahip olduğu gücün farkında olmasını isteyen Kadın Girişimciler Kurulu Yönetim Kurulu Başkanı Aylin Girgin Oğuz, "Gücümüzün farkında olmak başarıyı getirir. Kadın girişimciliğinin geliştirilmesini, akademik büyümenin bir kaynağı olarak görüyor ve destekliyoruz. Tüm tarafların kadın girişimciliğini geliştirme çalışmalarına rağmen kadın girişimciliğinin geliştirilmesinde öncelikle toplumsal zihniyet dönüşümüne ihtiyacımız vardır. Kadınların toplumsal rolleri geleneksel ve kültürel değerlere göre belirlenmektedir. Devlet, özel sektör, sivil toplum kuruluşları, finans kurumları... Yani tüm taraflar iş birliği içinde gerçekleştirilecek çalışmalarla kadınların dezavantajlarını azaltarak, etkin ve başarılı kadın girişimci sayısını arttırarak, geleceğin iş dünyasını yapılandırabilmeliyiz" dedi.

Toplantıda konuşan Kütahya Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Nafi Güral, "Kendinize fırsatlar verilmesini beklemeyin, bu fırsatları kendiniz yaratın. Sizin gücünüz buna yeter" ifadelerini kullandı.

"Fırsatları kendiniz oluşturun"

Türkiye'nin en önemli güçlerinden birinin kadınlar olduğunu belirten Nafi Güral bu gücün iyi kullanılamadığını söyledi. 3 kızının da kendi şirketlerinde yönetim kurulu başkanı olduğuna dikkat çeken Güral, "Benim üç kızım üç ayrı şirketin yönetim kurulu başkanı. Onların yönettiği organizasyonlar ve ekonomiye bakış açıları erkeklerden daha farklı. Çünkü her şeyden önce onların yaratıcı güçleri var ve onları kullanıyorlar. Tabi bunlara farklı bir açıdan da bakmak gerek kadınlar; yuvalarını kurmak, bu yuvayı sürdürmek ve çocuklarını yetiştirmek suretiyle. Kızlarıma da söylüyorum. Birinci sırada çocuklarımız, ikinci sırada eşlerimiz ve kendimiz, üçüncü olarak da işimiz. İşlerimizi aksatabiliriz ama diğer iki unsuru aksatamazsınız. Bunu anlatma sebebim, işiniz bu kadar ağır. Aranızda çalışan kadın arkadaşlarımız var, sabah toplantısına girip, akşamda gidip evinin işlerini yapıyorlar. İnşallah kadınlar olması gerektikleri yerlere gelirler" diye konuştu.

"Mutluluğumuzun dörtte üçü kadınlarımız"

2. Kadın Meclisi Toplantısında konuşma yapan Vali Ahmet Hamdi Nayir kadınların toplumdaki yerine ve önemine dikkat çekti. Kadınlarımız 15 Temmuz'da hem dünümüzü hem geleceğimizi kurtardı diyen Vali Ahmet Hamdi Nayir konuşmasına şu sözlerle devam etti: "Bu topraklar bize yurt olurken dört ana ayaktan bahsedildi. İlki; bu topraklara Rum toprakları denildiği için "Ahiyan-ı Rum" Ahi teşkilatının temsilcileri bu toprakların bize vatan olmasında önemli yer, önemli görev ve fonksiyon ifade etmişlerdi. İkincisi Gaziyan-ı Rum; gaza edenler, bu topraklar için canlarını verenler yine aynı şekilde bu toprakların bize yurt olmasında önemli bir rol oynamıştır. Üçüncüsü Abdalan-ı Rum; bize ahlak ve maneviyatla yol gösteren büyüklerimiz onlar da önemli rol oynamıştır. Dördüncü ayağı Bacıyan-ı Rum; bu toprakların kadınları, bu toprakların bize vatan olmasında önemli bir rol üstlenmişlerdir. Bunları hiç birbirinden ayırmadan, bu toprakların bize vatan olmasında emeği geçenleri andığımız, hatırladığımız ölçüde biz hem bugünümüzü hem geleceğimizi ayakta tutacak hem de bugünümüze ve geleceğimize ait umutlarımızı yeşertecek durumda olacağız. Kadın başlığı altında hangi başlığı açarsak onunla ilgili saatlerce konuşmak mümkün. Kadın ve aile, kadın ve toplum, kadın ve inanç, kadın ve kültürümüz, kadın ve tarihimiz, kadın ve İstiklal Savaşımız, kadın ve 15 Temmuz. Hangi başlığı açarsak altını uzun uzun doldurmamız mümkün. Hayatımızın yarısı kadınlarımız, ama mutluluğumuzun yarısından fazlası dörtte üçü kadınlarımız dersek doğru bir tespitte bulunmuş oluruz. Onun için bizler sizlerin başarılarını burada gördüğümüz iş dünyasından sanat dünyasına, siyaset dünyasına, STK'lara, akademik dünyaya, kamuya, özel sektöre ve seçilmiş muhtarlarımıza kadar bizlere gelecek vaat eden sizlerle birlikte olmanın mutluluğunu yaşıyoruz."

Konuşmaların ardından 1 mentör eşliğinde oluşturulan 8'er kişilik masalarda kadınların iş hayatında yaşadığı sorunlar ile çözüm önerileri görüşüldü.

Programın sonunda, TOBB Kütahya Kadın Girişimciler Kurulu İcra Komitesi Başkanı Aylin Girgin Oğuz tarafından, Vali Ahmet Hamdi Nayir'e günün anısına çini tabak takdim edildi. 

Kaynak:Haber Kaynağı