Kuyruk Sokumunda Ağrı Duyuyorsanız Hafife Almayın! İhmal Edilince...

Kuyruk Sokumunda Ağrı Duyuyorsanız Hafife Almayın! İhmal Edilince...

Belin bittiği yerde bulunan omurganın sok kemiği olan kuyruk sokumu çok hassastır. Eğer bu bölgeye yanlışlıkla darbe alınırsa ihmal edilmeden doktora görünmek gerekiyor. İhmal edilirse sonucu bakın nelere yol açıyor?

Kuyruk sokumu hafife alınamayacak kadar hassas bir bölgede bulunmaktadır. Eğer herhangi bir darbe sonrasında ağrı oluşuyorsa mutlaka doktora gidilmesi gerekiyor, yoksa...

Kuyruk sokumu özellikle kış günlerinde daha ada önem taşıyan bir kemik olmaktadır. neden mi? Çünkü kışın buz tutan yerlerde kalça üstü düşme vakaları artış gösteriyor ve şiddetli düşüşlerden zararlı çıkan ise kuyruk sokumu kemiği oluyor.

Hayat kalitesini bozuyor

Kuyruk sokumunu korumak bu nedenle çok önemli. Eğer ağrı hissederseniz ancak herhangi bir şekilde dinlenmek ya da doktora görünmek gibi bir adım atmazsanız çok kötü sonuçlara yol açabilir. Kuyruk sokumundaki bir kırılma ya da çatlama felce kadar bile götürebilmektedir. Bunun yanında daha hafif olsa da hayatı kötü etkileyen durumlara da yol açabilmekte olan kuyruk sokumu darbeleri karşısında dikkatli olmak gerekiyor. Kişi kuyruk sokumundan bir darbe aldığında ya da ağrısını bir şekilde çekiyorsa ne uzun süre oturabilir, ne uzun sürekli ayakta kalabilir ne de uykularını düzgün alabilir. Çünkü yatmak bile eziyet olur. Sürekli olarak pozisyon değiştirmeye zorlayan ve ağrıdan dikkati bile dağıtan bu durum karşısında mutlaka bir doktora danışmakta fayda var.

Kadınlar daha çok acı çekiyor

Hürriyet'e konuşan  Ağrı, Beyin, Sinir Hastalıkları ve Nöroloji Uzmanı Prof. Dr. Ali Kemal Erdemoğlu da kuyruk sokumu ile ilgili rahatsızlıkların ciddiyetine değindi. Prof. Dr. Erdemoğlu'nun aktardığına göre, kadınlar daha da büyük bir tehlikede. Çünkü kadınların doğum yapabilmeleri için doğuştan pelvik kemikleri daha geniştir. Bu nedenle kadınlar, kuyruk sokumu ağrılarında erkeklere oranla beş katı daha fazla ağrı çekmektedir.

Yanlış oturmayın!

Bunun yanında yanlış oturmak da kuyruk sokumunu zedeleyecek bir neden olmaktadır. Eğer otururken kuyruk sokumuna baskı yapacak kadar bacaklarınızı ileri itiyorsanız, bu şekilde oturmak hem vücudunuza hem de kemiğe büyük hasar verir. Başlarda rahat bir pozisyon gibi gelse de sonrasında bölgede oluşan ağrı ile durumun ciddiyetini fark edebilirsiniz. Doğru şekilde oturmak için dik durmanızı sağlayacak bir pozisyona gelmek şarttır.