Lahana yemeği pişirirken pişirme tenceresine elma koyunca bakın ne etkisi var

Lahana yemeği pişirirken pişirme tenceresine elma koyunca bakın ne etkisi var

Lahana besleyiciliği oldukça yüksek bir besin. Kış aylarında tüketilen ve oldukça lezzetli olan lahanayı yemek ne kadar keyifliyse haşlamak da bir o kadar eziyetli olabiliyor. Ancak önereceğimiz yöntemle lahana artık kokmayacak..

Lahana yemesi ne kadar güzelse haşlayınca kokusu bir o kadar kötü olan bir yiyecek. Lahana haşlarken ayrı suyunu döktüğünüzde ayrı kokar. Hatta sadece sizin değil eğer binanızın havalandırması yeterince iyi değilse alt ve üst katlarınız da kokar.

Yıllardır çözüm aranan bu kokunun ilacı aslında hep gözümüzün önündeymiş de biz farkında değilmişiz.

Lahana haşlama kokusundan kurtulma yöntemleri:

  • 1-2 adet elmanın kabuğunu ince ince soyun ve lahana haşlama suyuna koyun. Lahanalar haşlanıp tencereden çıkana kadar kabukları almayın.
  • Bir diğer yöntem ise haşlama suyu kaynadığında içine bir miktar süt dökmeniz. Ardından lahanaları bu sütlü suyun içine atıp haşlayabilirsiniz.

Lahananın İdeal Haşlanma Süresi

Lahananın haşlanma biçimlerine göre haşlanma süresi de farklılık gösterebilir. Örneğin, kabuklarını ayırıp haşladığınız lahananın süresiyle tepe kısmındaki kökü çıkarıp bütün olarak tencereye oturtup haşladığınız lahananın süresi aynı olmayacaktır.  

Lahana haşlarken dikkate etmeniz ve göz önünde bulundurmanız gereke şey; lahanayı haşladıktan sonra tekrar bir pişirme işlemine sokacağınızı unutmamak ve erime kıvamına gelecek kadar çok haşlamamak gerektiğidir. Lahananızın tazeliğine ve kabuk kalınlığına göre farklılık gösterse de kaynar suyun içine attığınız kabukları maksimum 3-4 dakika haşlayıp çıkarabilirsiniz.

Bu Siteden Ulusalpost.com Aktif link verilmeden alıntı yapılamaz

İlgili Haberler