Lens Kullananlar İçin Makyaj Rehberi! Göz Lensi Kullananların Makyaj Yaparken Dikkat Etmesi Gerekenler...

Lens Kullananlar İçin Makyaj Rehberi! Göz Lensi Kullananların Makyaj Yaparken Dikkat Etmesi Gerekenler...

Lens kullananların özellikle göz makyajı ve temizliğinde dikkat etmeleri gereken pek çok nokta bulunmaktadır. Lens kullananlar makyaj yaparken sorun yaşamamak için ne yapmalı? İşte sadece lens kullananlara özel tavsiyeler...

Göz, yüzde bulunan en hassas organdır. Gözleri ile ilgili sürekli problem yaşayan kişiler de özellikle makyaj yaparken büyük sıkıntılar yaşayabiliyorlar. En basitinden maskara sürmek bile büyük işkence haline gelebiliyorken, lens kullananlar da hem makyaj yaparken hem de makyajı temizlerken sorunlarla karşılaşabiliyorlar.

Hangi ürünlere yönelmeli?

Bu nedenle kontakt lens kullananların aslında makyaj yaparken daha fazla dikkatli olmaları gerekiyor. Ucuz ve kalitesiz ürünler göz içine girebileceği için lenste bulanıklık gibi pek çok şikayetle gününüz mahvolabilir. Buna önlem olarak ilk adımda alınan ürünlerin kalitesi çok önemli. Ucuz ya da güzel görünüyor diye kalitesiz far, maskara ya da eyeliner gibi ürünler gözünüze büyük zararlar verebilir. Hangi ürünün göze zarar vermeyeceğini anlamak için ise malzemelerin üzerinde yazan "Hipo-alerjenik” veya “Dermatolog onaylı” ibareli ürünler tercih edilebilir.

Gözünüzü kapatın

Diğer bir konu ise makyaj esnasında gözün durumu. Maskara kullanma esnasında fırçayı lensten olabildiğince uzak tutun. Bu nedenle kirpik diplerinin derin kısımlarına maskarayı sürmeye çalışmayın. Canınızı yakabileceği gibi görüşünüzü de bozabilir.

Jel farlar hayat kurtarır

Diğer yandan gözün içine girecek kadar uygulama yapmaktan kaçının. Örneğin göz pınarına sürülen aydınlatıcıyı uygularken gözünüze kaçırmamaya dikkat edin. Bunun yanında far sürerken de gözünüze kaçırmamak için biraz daha sıkı kapatın ve mümkünse toz değil jel eyelinerlara yönelin. Emin olun jel kıvamındaki farlar çok daha kolay ve sağlıklı olacaktır.

Makyaj temizliği aşaması...

Kimse makyajla yatmamalıdır ancak lens kullanan kişiler eğer makyajla yatarlarsa başlarına çok büyük işler açılabilir. Bu nedenle makyajı temizleyiciler ile mutlaka çıkarmak gerekiyor. Makyajı çıkarmak için suya dayanıklı değil, su ile geçebilen ürünleri tercih etmek çok daha kolay bir temizlik aşaması sağlar. Son kullanma tarihi yaklaşan ürünler ya da şüphelendiğiniz eski makyaj malzemelerini ise derhal çöpe atın.

İlgili Haberler