Levent Acar'dan Saç ekimi konusunda önemli uyarı

Levent Acar'dan Saç ekimi konusunda önemli uyarı

Saç köklerinin hiçbir kesik izi olmadan, dikiş kullanmadan 0,6-0.1 mm çapında özel punch uçlarına sahip mikromotorlar ile foliküler üniteler (greft) şeklinde...

Saç köklerinin hiçbir kesik izi olmadan, dikiş kullanmadan 0,6-0.1 mm çapında özel punch uçlarına sahip mikromotorlar ile foliküler üniteler (greft) şeklinde ense bölgesi ve yanlardan(iki kulak üstü) çıkarılması işlemi olduğunu belirten Dr. Levent Acar saç ekimi hakkında bilinmesi gerekenleri söyledi.

Acar, "Foliküler üniteler, herhangi bir işleme tabi tutulmadan doğal halleriyle açık veya seyrelmiş bölgelere nakledilmektedir. Çıkarılan greftlerin, yerleştirileceği bölgelere saç kanalları açılır. Kanalların açıları, derinliği ve sıklığı çok önemlidir. Ekimin doğal görünüp görünmemesi de bu kanallar ile ilgilidir. FUE işleminin diğer bir özelliği, çok hızla iyileşmesi ve operasyondan sonra herhangi bir ağrı ya da ense bölgesinde hissizlik yaşanmamasıdır" dedi.

Cosmedica'da FUE yöntemi uygulaması

Acar, "Saç kökleri saçlı derinin arka ve yan bölgelerinden, özel imal edilen 0.60 mm ile 0.90 mm arasında çapı olan punchlar yardımıyla mikromotor ile teker teker alınır. Mikro Motor ucu, saç kılını ortalayacak şekilde yaklaştırılır kılın çıkış açısına uygun olacak şekilde deriye dokunulur . Kıl kökü, onu çevreleyen mikroskobik anatomik doku ile birlikte, silindirik bir tarzda çıkar ve bir mikro penset ile nazikçe çekilir ve tabandan ayrılarak gelir. Bu otomatik sistem sayesinde operasyon süreleri kısalmış, aynı zaman biriminde alınan greft sayısı da artmıştır. Greftlerin alındığı bölgede doku alınmadan yalnızca ilgili kök hücresi üzerinde birebir çalışılmaktadır. Bir günde ortalama 4000-6000 greft çıkartabilmektedir.(rakamı kişinin donör bölgesinin yapısı belirler) Punch (ortası delik, silindirik sistem) boyutu saç analizi ve operasyon anında belirlenir. Saç köklerinin çapına göre en uygun punch lar kullanılır, aynı kişi için farklı boyutlarda punch kullanılabilir. Örneğin ense bölgesinden saç kökleri toplamak için 0.80 mm kullanılırken, kulak üstü bölgesinde saç kökleriniz daha inceyse 0.60 mm lik punch lar kullanılır. Belirleyici faktör saç kökünüzün çapıdır. Daha sonra ekim yapılacak bölgeye saç kanalları açılmaya başlanır. Bu işlem, ekimin doğal ve yoğun görünmesi için en önemli basamaktır" ifadelerini kullandı.

Son olarak, açılan kanallara saç kökleri dikkatli ve nazik bir şekilde yerleştirilerek işlemin sonuçlandığını belirten Acar, "Ekilen saçlar yaklaşık 1 ay boyunca uzar ve sonrasında dökülür. Dökülen saç telleridir, saç kökleri artık ekildiği bölge ile bütünleşmiştir ve 2- 3. aydan itibaren yeniden uzamaya başlar, 6.ayda sonuçlar oldukça tatmin edicidir. Fakat ortalama 1 yıl sonunda ekilen tüm saçlar maximum formuna ulaşmış olur. Ekilen saçlar hiçbir zaman dökülmez ve ense bölgesindeki uzama hızında ömür boyu uzar" şeklinde konuştu.

Kaynak:Haber Kaynağı