Lezzeti ile kahvaltının vazgeçilmezi İncir Reçeli tarifi! Bu püf noktaya dikkat ederseniz...

Lezzeti ile kahvaltının vazgeçilmezi İncir Reçeli tarifi! Bu püf noktaya dikkat ederseniz...

Lezzeti ile herkesin favorisi olan incir reçelini evde kaynatmak için mükemmel tarif.-Tüm bir kışı tatlı yiyerek geçirmek isteyenler için muazzam lezzetli incir reçeli tarifi yazımızda. Hem ekmeğe sürülüyor hem kurabiyeye ekleniyor!

İncir reçeli o kadar sevilen bir reçel türü ki filmi bile çekildi. Şaka bir yana incir reçelinin halk arasında eski zamanlardan bu yana hayra yorulan olumlu bir anlamı var.

Mesela eskilerden beri rüyada incir reçeli görmek daima hayra yorumlanır. Örneğin rüyanızda incir reçeli kavanozunun yanında bir anahtar görürseniz, rüya yorumcuları yakın zamanda bir ev sahibi olacağınıza yorumlar. Yani incir reçelini rüyada görmek hep hayra yorulmaktadır. Hele incir reçelini yediğinizi görüyorsanız yakın zamanda tüm bunalımlı sorumlulukların meyvesini vereceği ve rahata kavuşacağınıza delalet olarak yorumlanmaktadır. Ancak rüyanızda incir reçeli yediğinizi görmediyseniz üzülmeyin, çok daha iyi bir ihtimal için verecek olduğumuz incir reçeli tarifini uygulayın ve gerçekten ağzınızı tatlandıracak olan reçelinizi yerken tüm dertlerinizi unutun.

Gereken malzeme oranları şu şekilde

Reçel için bir kilo incire bir kilo şeker gider. Beş tane karanfil ile kokusuna güzellik katabilirsiniz. Ayrıca bir yemek kaşığı limon ile birlikte dört su bardağı suyu köçede bulundurun.

İncir reçeli nasıl dağılmadan yapılır?

İncirlerinizi diri istiyorsanız kabuklarını soymayın. Ancak kabuk sizi rahatsız edecekse soyabilirsiniz. İlk olarak incirleri tencereye alın ve yirmi dakika kadar kaynatın. Suyunu süzdükten sonra da hafif bir şekilde elinizi yakmamaya özen göstererek sıkın ki acı olan suyu da çıksın.

Ardından su, şeker ve karanfili tencerede kaynatın. Şeker eriyip iyice şerbet gibi olduğunda da incirleri dökün. Yirmi beş dakika kadar da böyle pişen reçele limon suyunu da ekleyin. Beş dakika kadar daha kaynadığında hazır olacaktır. Ilıyınca kavanozlara koyup kaldırabilirsiniz. Afiyet olsun.

Not: Reçel için kullanılan suyunu içme suyundan kullanın. Kaynama esnasında ise oluşan köpükleri mutlaka tahta kaşıkla alıp atın. Metal kaşık değdirmeyin.

İlgili Haberler