Lezzetine doyum olmayan kıtır kıtır havuç turşusunu böyle yapabilirsiniz!..

Lezzetine doyum olmayan kıtır kıtır havuç turşusunu böyle yapabilirsiniz!..

Lezzetli Havuç turşusu yapmak için gerekli bütün püf noktalarını ve malzemeleri sizler için derledik. Bu bilgiler işinize yarayabilir..

Genelde hanımlar lahana turşusu ve salatalık turşusu hazırlarlar kış ayları için. Pek popüler olmasa da havuç turşusu da sevilen turşular arasında yer alıyor.

Karışık turşu yapanlar havuç da ekliyorlar mutlaka. Ancak sadece havuçtan da turşu yapabilir kış aylarında afiyetle özellikle pilav yanında tüketebilirsiniz.

Üstelik bir çok turşuya göre yapımı daha kolay olan havuç turşusu kısa sürede de oluyor.

Havuç turşusu için gerekli malzemelerimiz:

Yarım kilo kadar havuç. Paketlenmiş olanlar yerine taze olarak kendiniz seçebilirseniz turşunuz hem çok daha sağlıklı hem de çok daha lezzetli olacaktır.

1 Adet orta boy limon..

1 Çay bardağı kadar doğal sirke.

9 Diş sarımsak.

1 Çorba kaşığı kadar kaya tuzu. Normal tuz kullanmayın turşunuz  son derece lezzetsiz olacaktır..

Havuç Turşusunun Tarifi.

Havuç turşusu yapışı oldukça kolay. İlk olarak yarım kilo havucu güzelce yıkayın ve 1.5 litrelik cam kavanoza sığacak şekilde kesin.

Kestiğiniz havuçları cam kavanozun aralarına sarımsak ekleyerek yerleştirin. Kavanozun üzerine 1 çay bardağı doğal sirkenizi ve 1 adet limonun suyunu ardın da 1 çorba kaşığı kaya tuzunuzu  ekleyin. Boş kalan kısma ise su doldurun.

Dolduracağınız suyun çeşme suyu olmamasına dikkat edin. Yaklaşık 15 gün serin ve güneş almayan bir ortamda bekletin. 15.günden sonra tadına doyum olmayacak havuç turşunuz hazır.

Eğer turşunuz yediğinizde çok tuzlu olmuşsa bir miktar sade su ekleyerek tuz oranını azaltabilirsiniz.

Afiyet olsun

En Yeniler