Lezzetli Böreğin Sırrını ustasından öğrendik Sirkeli unlu  çıtır börek  tarifi

Lezzetli Böreğin Sırrını ustasından öğrendik Sirkeli unlu çıtır börek tarifi

Sirkeli ve unlu çıtır çıtır böreğin görüntüsü ne kadar sigara böreğini andırsa da aslında fırınlanıyor. Nefis böreğin tüm sırrı ise tamamen sirkede. Sirke sayesinde çatır çatır dağılan börekte sirkenin kokusu da kalmıyor, mis gibi hamur işi kokuyor!

Unlu sirkeli sos sayesinde börekler kızarma derdine girmeden de çıtır çıtır oluyor! Fırında çıtır çıtır olan börek tarifi...

Unlu Sirkeli Börek Tarifi İçin Hangi Malzemeler Gerekecek?
Tazesinden altı yaprak yufka alalım. Sos kullanacağımız için sosun malzemelerini de ayrı olarak ayıralım. Sos için kullanacağımız malzemeler ise bir buçuk su bardağı sıvı yağı, bir Türk kahvesi fincanı kadar su, üç yemek kaşığı un, bir çorba kaşığı sirke kullanacağız.

İç malzeme için ise istenilen herhangi bir peynir kullanılabilir. Hatta lor peynirle beyaz peyniri karıştırmak çok lezzetli oluyor. Ancak lorda tuz yok diyerek sakın karışıma tuz eklemeyin yoksa beyaz peynirin de etkisi ise aşırı tuzlu olacaktır.

Üzerine ise bir tane yumurtanın sarısını çırpıp süreceğiz. İsteğe göre çörekotu ve susam da kullanabiliriz.

Unlu Sirkeli Börek Tarifi Nasıl Yapılıyor?

İlk adımda sos için ayırdığımız tüm malzemeleri derin bir kaba aktaralım ve tel yardımı tel güzelce çırpalım. Homojen kale getirdikten sonra tezgaha bir tane yufkayı serip üzerine bir kaç kaşı sostan gezdirelim. Eşit bir şekilde dağıtmak için fırça kullanmak gerekecek. Her yerine sürdüğümüz sosu sonrasında ikinci yufkayı da üzerine sererek aynı şekilde sürelim. 
Sonrasında yufkayı yukarından aşağı ortadan bir kesikle ikiye ve soldan sağa enine bir çizgi ile de dörde bölelim. Ardından on iki üçgene bıçak yardımı ile keselim. Ama isterseniz dörtten sonrasında sadece sekize de ayırabilirsiniz bu şekilde börekler daha büyük olacaktır. 
Sonrasında sigara böreği gibi hapsine harcı koyup rulo gibi saralım. Sonrasında ise yağlı kağıt serili tepsiye sıralı olarak dizelim. Aralarında boşluk bırakmaya özen gösterelim. Kalan sosu hepsinin üstüne sürdükten soran yumurta sarısını sürüp susam da ekleyelim ve 180 derecelik fırına tepsiyi sürelim. Üstü kızarana kadar pişirelim, afiyet olsun.

En Yeniler