Limonlu börek yediniz mi hiç? İşte nefis bir limonlu börek tarifi

Limonlu börek yediniz mi hiç? İşte nefis bir limonlu börek tarifi

Limonu hamur işinde sadece tatlılarda kullanılacağını düşünenler çok yanılıyorlar. Tunus'ta epey popüler olan bu böreğin içerisinde hem limon hem de kıyma bulunuyor. Ekşili nefis börek ağızları sulandırıyor...

Limonlu böreğe bayılacaksınız. Kızartılmış lahmacunu andıran bu börek çok hızlı yapılıp limonla beraber servis ediliyor...

Limonlu Börek Tarifi İçin Hangi Malzemeler Gerekiyor?

Dört yaprak taze hazır yufka alalım. İç malzeme için iki yüz elli gram kadar taze çekilmiş kıyma alalım. İki tane de kuru soğan edinelim. Eğer çok büyüklerse bir tanesini de kullanabilirsiniz. Hemen kullanmayacaksanız bir tanenin yarısını keserek ziyan etmeyin çünkü soğan çok kolay bakteri çekip zehirli hale gelebiliyor. Harç içerisine isteğe göre biber de eklenebilir. Tuz oranını isteğe göre ekleyebilirsiniz. Bir tane yumurtayı kullanmadan evvel mutlaka oda sıcaklığına çıkarmış olalım. Soğuk yumurta harç haline gelirken çok kolay karışmıyor. Bir çorba kaşığı da zeytinyağı ile çok daha lezzetli bir daha ulaşılabilir ancak tadını sevmiyorsanız ya da evde yoksa sıvı yağını da aynı oranda kullanabilirsiniz. Dört tane limon kullanacağız ancak çok kalın kabuklu olmamalarına ve kuru olmamalarına dikkat edelim. İstediğiniz kadar et de ekleyebilirsiniz. Baharatları da keyfinize göre seçebilirsiniz.

Limonlu Börek Tarifi Nasıl Yapılıyor?

Atacağımız ilk adım soğanları kesmek olmalı. Kabuklarından ayırdıktan sonra ölmesi kolay olsun diye incecik keselim ve bir güzel yağda kavuralım. Ardından soğanlar çok ölmeden içerisine kıymayı da atalım. Tuz, biber ve baharatları da son aşamaya yakın atıp güzelce kavuralım ki baharatlar yanmasın. Kıyma saldığı suyu geri çekince tavayı ateşten alalım ve ocağı kapatalım. Sonrasında ise içine bir yumurtamızı kıralım. Bir tane de limonu ikiye bölüp yarısını kıymaya sıkalım. İyice harmanlanana kadar karıştıralım.

Yufkayı isteğe göre bölelim ve içerisine harçtan koyarak dikdörtgen şekilde bohça yapalım. Ardından kızgın yağda güzelce kızartalım. Fazla yağı emmesi için ise peçete konmuş bir tabağa aldıktan sonra servis edelim. Limonları da dilimleyip böreklerin yanında servis edelim. Afiyet olsun.