Limonun daha önce hiç duymadığınız şaşırtan kullanım alanları.. 10 Sorunu hemencecik çözüyor

Türk mutfağının vazgeçilmezi olan Limonu sadece yemekler için değil temizlik için de kullanabileceğinizi hiç duydunuz mu? İşte çok şaşıracağınız bilgiler

Limonun daha önce hiç duymadığınız şaşırtan kullanım alanları.. 10 Sorunu hemencecik çözüyor
Yayınlanma Tarihi : 24 Mayıs 2021 14:00

Limon hakkında bugün daha önce hiç duymadığınız bazı bilgiler vereceğiz. üstelik çok şaşıracağınız bilgilerden oluşuyor bunlar

Limonu ben genelde soframdan eksik etmem. Sadece limonu mutfakta değil temizlik amaçlı da kullanıyorum uzun bir süredir

Şimdi sizlerle o bilgileri paylaşacağım

Tam bir C vitamini deposu olan limonu yemeklerden, salataya hatta tatlıya kadar her yerde kullanılırız. Peki, limonu temizlikte ve sağlıkta da kullanabileceğinizi biliyor musunuz? Limonun az bilinen kullanım alanları..

Limonun Bilinmeyenleri:

1. Meyve ve sebzeler kararmasın: Meyveleri ve sebzeleri dilimledikten sonra kararmasını önleyebilirsiniz. Geniş bir kasenin içerisine su ve limon suyundan ilave edin. İçerisine meyve ve sebzeleri aktarın. Beklettiğiniz süre boyunca kararmadığını göreceksiniz.

2. Sararmış tırnakları beyazlatın: Sürekli oje kullanıldığında tırnaklar hava almadığı için bir süre sonra sararmaya başlar, aynı şey koyu oje sürdüğünüzde de olur. Bu sarılığı geçirmenin yolu çok basit. Limon suyunu bir kâseye alın ve üzerine ılık su ekleyin. Tırnaklarınızı limonlu suda beklettikten sonra kurumaya bırakın. Düzenli olarak bu kürü uyguladığınızda tırnaklarınızın renginin açıldığını göreceksiniz.

3. Kireç lekelerinden kurtulun: Kimyasal deterjanlar yerine limon suyuyla musluğunuzu ovun ve bir gece boyunca bekletin. Daha sonra temiz ve nemli bir bez ile musluğun üzerini kurulayın.

4. Elleriniz kokacak diye balık temizlemekten korkmayın: Balık temizledikten sonra ellerinizi limon ile ovun kokudan eser kalmadığını göreceksiniz.

5. Pas lekelerinden kurtulun: Bıçak üzerinde oluşan pas lekelerinden limon ile kurtulun. Limonu ikiye bölün ve sulu kısmına tuz dökün. Paslı bölgeyi limon ile bir süre ovun. Ardından temiz ve nemli bir bez ile durulayıp, kurulayın