Lokantalar ve kafelerin açılış tarihiyle ilgili bilgi sızdı! İşte düşünülen tarih

Lokantalar ve kafelerin açılış tarihiyle ilgili bilgi sızdı! İşte düşünülen tarih

Koronavirüs tedbirleri kapsamında bir süredir lokanta, kafe gibi mekanlarda oturulmasına ve müşteri kabul edilmesine ilişkin yapılan kısıtlamaların ne zaman kalkacağı ile ilgili bilgi sızdı...

Dünyayı etkisi altına alan koronavirüs salgını nedeniyle birçok vatandaşın hayatını kaybetmesinin ardından alınan sokağa çıkma, lokanta ve kafelere giderek burada oturma ile ilgili kısıtlamalar yapılmıştı.

Kısıtlamalara Yeni Düzenleme

Uzun süredir devam eden kısıtlamaların vaka sayılarında azalma meydana geldiğinde yeniden gevşetilebileceğine dair Sağlık Bakanı Fahrettin Koca geçtiğimiz haftalarda açıklama yapmıştı.

Bu açıklamaların ardından kısıtlamaların ne zaman kaldırılacağı ile ilgili bir açıklamayı dört gözle bekleyen esnaf, işlerinin açılması umudu ile gelecek haberleri bekliyor.

Aşılama sürecinin de başlamasıyla birden bire eski normallere dönülmese de zamanla alınan tedbirlerin gevşetileceği konusu iyice dillendirilmeye başladı. Ancak sağlık çalışanlarını aşıla işleminin tamamlanabilmesi için en az 2 haftalık bir sürecin geçmesi gerekiyor. 

Şubat Ayının Son Haftası Bekleniyor

Aşılama çalışmaları ve tedbirler doğrultusunda vaka sayılarının düşmesiyle birlikte Şubat ayının ikinci haftasından itibaren genel durum tespiti yapılarak normalleşme sürecine girilebileceği konuşuluyor. Yetkili herhangi bir isimden konuya dair resmi bir açıklama gelmemiş olmasına rağmen Meclise yakın isimlerden alınan kulis bilgilerine göre Şubat ayının son haftası itibarıyla lokanta ve kafelerde oturulmasına ilişkin kısıtlamanın kalkacağı belirtiliyor.

Öte Yandan bu kısıtlamaların kalkması için yurtdışından gelecek olan 2. doz aşılarda büyük önem taşıyor. Çünkü bu aşıların gelmesi ile beraber öncelik kronik rahatsızlığı olan ve huzurevi gibi toplu alanlarda yaşamını sürdüren 65 yaş üstü vatandaşlarda olmak üzere genel bir aşılama çalışmasının yapılması planlanıyor. Ancak aşıların gelmesi ileri bir tarihe sarkarsa restoran ve kafelerin açılması da ertelenebilir.

İlgili Haberler