Lokantalarda veya Evde Yediğiniz Soğan Sizi Zehirleyebilir Böyle Asla Yemeyiniz

Lokantalarda veya Evde Yediğiniz Soğan Sizi Zehirleyebilir Böyle Asla Yemeyiniz

Soğan, mutfağımızın en sevilen sebzesi. Kimi zaman lokanta ve kafelerde kimi zamansa evde tüketiyoruz. Ancak soğan yerken dikkat etmemiz gereken bir uyarı var.

Soğan En faydalı sebzelerden birisidir. Yemeklerimize tat veren şifa deposu soğan bazı durumlarda zararlı olabilir.

Bu yüzden herkesin dikkat etmesi gereken bir uyarı var. Uzmanlar tarafından yapılan bu uyarıya dikkat etmeniz sağlığınız açısından yararlı olacaktır. Soğan faydalı bir sebze olsa da maalesef bu durumda zararlı olabiliyor.

İşte herkesi ilgilendiren o önemli uyarı..

Faydaları saymakla bitmez soğan, yemeklerin ve salataların olmazsa olmazıdır. Güçlü bir antibiyotik olan soğanı hem çiğ hem de pişmiş olarak tüketiyoruz.

Yemeklerin baş tacı soğan, son yıllarda bir çok güzellik kürlerinde de kullanılıyor. Çok sayıda yararı olduğunu daha önce söylemiştik ama bazı zararları olduğunu da göz ardı etmemek lazım. Yanlış kullanımı faydadan çok zarara yol açabilir.

Bilim insanlarının araştırmalarına göre yanlış tüketilen soğan, ilerleyen zamanlarda vücutta enfeksiyon oluşturuyor. Bazı araştırmalar sonucunda yanlış tüketilen soğan, sebebi bilinmeyen gıda zehirlenmelerine de yol açabiliyor.

Bakterileri ve Kokuları Çeker

Bazı araştırmalar, doğranmış çiğ soğanı kilitli buzdolabı poşetlerin içinde ya da kapaklı kaplarda buzdolabında sakladığınızda dahi bakteri ve kokuları kedine çektiğini ve içinde hapsettiğini ortaya koydu. Bu yüzden soğanı soyduktan sonra hemen tüketmenizde fayda var. 

Kabuğu soyulmuş ve doğranmış soğanı bir gece bekletip tükettiğinizde safra salgılarını ve mide asidini artırır. Ayrıca gıda zehirlenmesine neden olan rahatsızlıklara da neden olabilir.

Fazla soğanı saklamak için en uygun yer buzdolabının dondurucu bölümüdür. Kalan soğanınızı uygun bir poşetin içerisine havasını aldığınızdan emin olduktan sonra ağzını kapatın. Ardından buzdolabınızın dondurucu kısmında muhafaza edin. 

Öte yandan evin bir bölümüne koyarak mikrop öldürücü olarak da kullanabilirsiniz. Ama ertesi gün çöpe atmayı unutmayın.

Soğanın Faydaları Nelerdir?

Evet, soğan herkesin bildiği üzere oldukça faydalı bir sebzedir. Yılın bütün aylarında bulunmasıyla da kolaylıkla tüketebildiğimiz soğandan kanserle mücadele etmek mümkün. Cilt sağlığını da koruyabilirsiniz. Özellikle enfeksiyon hastalıklarının tedavisinde oldukça faydalıdır. Kış aylarında doğal antibiyotik olarak sarımsakla birlikte tüketerek hem hastalıklardan korunabilir hem de tedavi edebilirsiniz.

İlgili Haberler