Lokum Gibi Ağızda Dağılacak Çay Yanına Fıstıklı Çatlak Kurabiye Tarifi

Kurabiyeler arasında Fıstıklı Çatlak Kurabiye Türk mutfağının lokum gibi lezzetlerinden biridir. Peki nasıl yapılır? Tarifi nasıldır?

Lokum Gibi Ağızda Dağılacak Çay Yanına Fıstıklı Çatlak Kurabiye Tarifi
Yayınlanma Tarihi : 15 Mayıs 2021 21:55

Fıstıklı Çatlak Kurabiye çocuklarımın en çok sevdiği kurabiye olduğu için neredeyse her iki üç günde bir onlar için yaparım. Öte yandan eşim ve bende çok severiz. 

Çocuklar süt veya limonata yanına yerken biz de malum pandemi nedeniyle evde çay ve kahve saatimizin atıştırmalığı yapar olduk. 

Hem tadı hem de görünüşü çok güzel olan Fıstıklı Çatlak Kurabiyeyi umarım sizler de deneyince beğenirsiniz. Biz ailecek çok beğendiğimiz için tarifini sizlerle de paylaşmak istedim.

FISTIKLI ÇATLAK KURABİYE

Fıstıklı Çatlak Kurabiye Tarifi İçin Malzemeler Neler?

Kurabiye için malzemeler:

  • 3/4 su bardağı ile toz fıstık
  • 3/4 su bardağı ile pudra şekeri
  • 1 çay bardağı ile Hindistan cevizi
  • 1 silme yemek kaşığı ile un
  • 1 tane yumurta beyazı

Üzerine malzemeler:

  • 2 yemek kaşığı ile pudra şekeri

Fıstıklı Çatlak Kurabiye Tarifinin Püf Noktası Nedir?

Yumurta küçükse eğer iki tane yumurta beyazını ekleyebilirsiniz. Afiyet olsun!

Fıstıklı Çatlak Kurabiye Tarifi Nasıl Yapılır?

Öncelikle üzerine kullanacağımız pudra şekerinin haricindeki malzemeleri bir kabın içerisine alalım ve güzle bir şekilde yoğuralım. Ele yapışmayacak homojen bir kıvam elde edeceğiz. Bu hamuru buzdolabına alalım ve yarım saat kadar bekletelim. Dinlenen hamuru buzdolabından alalım ve hamurdan cevizin büyüklüğünde parçaları koparalım. Elimiz ile yuvarlayarak pudra şekerine bulayalım. Önceden ısıttığımız 160 derecelik fırında yaklaşık olarak 13 dakika pişirelim. Kurabiyeler çatladığı zaman altını kontrol edelim ve hafif kızardığı zaman fırını kapatalım. Pişmesini bu şekilde ayarlayabiliriz. Fırından aldıktan sonra çayın eşliğinde sevdiklerinize ikram edebilirsiniz.

Afiyet olsun!