Maaşlarını alamayan işçilerin isyanı

Maaşlarını alamayan işçilerin isyanı

Zonguldak’ın Çaycuma ilçesi Akyamaç köyü sınırları içinde bulunan bir tekstil fabrikasından 3 aydır maaşlarını alamadıklarını iddia eden işçiler, sabah saatlerinde fabrikanın önüne gelerek işverenden alacaklarını istedi.

Aynı firmanın Çaydeğirdeğirmeni beldesindeki fabrikasında çalışan işçiler fabrikanın el değiştirmesiyle eski alacaklarını alamadıklarından dolayı ve işverenin Çaycuma’daki fabrikasına geldi.

Devrek, Çağdeğirmeni, Gökçebey, Çaycuma ve çevre köylerden aynı tekstil fabrikasında çalışan yaklaşık 100 kadar işçi, sabahın erken saatlerinden itibaren fabrikanın kapısının önünde beklemeye başladı. Bir süre sonra işçilerin yanına gelen fabrika sahibi Akın A. kendilerinin de zor durumda olduğunu söyleyerek işçileri ikna etmeye çalıştı. İşverenin sözlerine ikna olmayan işçiler, maaşların ödeneceğine dair yazılı teminat isteyince de Akın A. hiç bir cevap vermeden fabrikaya gitti.


Aylardır mağdur edildiklerini ifade eden işçiler, “Bizleri 3 aydır oyalıyorlar. Bir çoğumuz evli ve ev geçindiriyor. Bankalara kredi borcumuz var. Bugün maaşları vereceklerine dair söz vermişlerdi. Ama geldik bizlere ‘Paramız, canımızı mı alacaksınız’ dediler. Çağdeğirmeni’ndeki fabrikayı satılar, parasını peşin aldılar. Fabrikayı alan kişilere de maaşlar ödeneceğine dair söz vermişler. Ama paralarımız ödenmedi. Onların sözüne güvenerek İstanbul’dan gelen arkadaşlarımız var. Maaşlarımızı alamadığımız gibi sigortalarımızı da yatırmamışlar. Sigorta için denetlemeye gelince sigortası olmayanları arka kapıdan çıkarıyorlar. Sabahlara kadar mesai yaptığımız günler oldu. Emeğimizin karşılığını istiyoruz. Yakınlarımızdan borç alıp geçinmeye çalışıyoruz” dediler.


Olay yerine gelen İlçe Jandarma Komutanı Selçuk Özen, her iki tarafın temsilcilerini bir araya getirerek uzlaştırmaya çalıştı. Görüşme sonunda fabrika sahibinden maaşlarının ay sonuna kadar ödeneceğine dair teminat mektubu alan işçiler, fabrika önünden sessizce ayrıldı. Öte yandan, görevini yapmaya çalışan basın mensuplarına da sözlü olarak hakaret eden fabrika sahibi Akın A., basın mensuplarının görüntü almasını engelledi.
EMRAH YILDIZ - ERCAN KARAKUŞ
ZONGULDAK 

Kaynak:Haber Kaynağı